NewsyZamówił zakupy z dostawą do domu i szybko pożałował. W chlebie był żywy szczur

Zamówił zakupy z dostawą do domu i szybko pożałował. W chlebie był żywy szczur

Szczur w chlebie, fot. Twitter
Szczur w chlebie, fot. Twitter
02.05.2023 13:32, aktualizacja: 02.05.2023 13:47

Jeden z użytkowników Twittera udostępnił wstrząsające nagranie. W paczce chleba, którą zamówił za pośrednictwem aplikacji do natychmiastowej dostawy zakupów online, dogorywał jeszcze żywy szczur. Do zdarzenia doszło w Indiach, ale to mogło się wydarzyć w każdym innym zakątku świata.

Żywy szczur został znaleziony w zapieczętowanym opakowaniu chleba. Zdjęcia i filmik, dokumentujące ten przykry incydent, opublikował na Twitterze użytkownik Nitin Arora. Jak przekazał, towar otrzymał w paczce zamówionej za pośrednictwem aplikacji do natychmiastowej dostawy Blinkit, będącej indyjskim odpowiednikiem Deliveroo i Uber Eats.

Żywy szczur w chlebie. Taką paczkę klient otrzymał ze sklepu

Do zdarzenia doszło w Indiach, w lutym b.r. Użytkownik aplikacji Blinkit zamówił zakupy spożywcze z dostawą do domu. W dostarczonej paczce, a konkretniej w opakowaniu chleba tostowego, znajdował się żywy szczur. Komentujący incydent zwracają uwagę, że gryzoń ten bardziej przypomina ryjówkę domową, która lubi osadzać się np. w szafkach kuchennych w domostwach. Zwierzę widać w worku już na pierwszy rzut oka - dziwi więc fakt, że właśnie taki produkt został dostarczony pod drzwi klienta.

Użytkownik Twittera - Nitin Arora, który kupił zanieczyszczoną żywność, udostępnił na Twitterze konwersację z przedstawicielem firmy Blinkit. Pojawiły się w niej przeprosiny i słowa ubolewania, natomiast rzecznik przedsiębiorstwa udostępnił na Twitterze informację, że sklep, w którym sprzedawano zanieczyszczoną żywność, usunięto z platformy.

"W Blinkit przestrzegamy najwyższych standardów higieny i bezpieczeństwa, i dokładamy wszelkich starań, aby każdy klient otrzymywał tylko produkty i usługi najwyższej jakości. Rozumiemy, że zaufanie do nas ma ogromne znaczenie i bardzo nam przykro, że ta sytuacja zachwiała tym zaufaniem. Podjęliśmy szybkie działania i usunęliśmy sklep partnerski odpowiedzialny za ten problem z naszej platformy" – czytamy w oświadczeniu firmy.

Firma Blinkit została założona w 2013 roku w Indiach i obecnie działa w ponad 30 miastach w całym kraju. Uznaje się ją za odpowiednik takich aplikacji, jak Deliveroo czy Uber Eats. Klienci Blinkit korzystają z aplikacji mobilnej do zamawiania artykułów spożywczych i niezbędnych artykułów online. Firma obecnie należy do Zomato.

Szczur w chlebie to niebezpieczny incydent. Gryzonie są nosicielami wielu chorób

Szczury przenoszą wiele chorób zakaźnych (dur brzuszny, leptospiroza, gorączka z zatoką hantawirusową, gorączka Lassa), a także chorób wywołanych przez bakterie. Gryzonie są również nosicielami wirusów, np. Hantaan, powodującego zespół gorączki z hemoragią oraz wirusa LCM, skutkującego zapaleniem mózgu. Przenoszą też grzyby, m.in. Histoplasma capsulatum, który może powodować choroby płuc u ludzi.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z 2020 r. choroby przenoszone przez żywność w Indiach prowadzą do 120 000 zgonów rocznie. WHO przewiduje, że liczba chorób przenoszonych przez żywność wzrośnie ze 100 milionów w 2011 roku do 150-177 milionów w 2030 roku w Indiach. Chociaż Indyjski Urząd ds. Bezpieczeństwa i Standardów Żywności (FSSAI) aktualizuje zasady i przepisy dotyczące standardów żywności, egzekwowanie tych środków jest stosunkowo łagodne.

Sprawdź koniecznie nasz przepis na zapiekankę z szynką i ziemniakami pod kremowym beszamelem:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także