PoradyNie myj warzyw pod bieżącą wodą, zrób to w garnku. Tak oszczędzisz na wodzie i rachunkach

Nie myj warzyw pod bieżącą wodą, zrób to w garnku. Tak oszczędzisz na wodzie i rachunkach

Jak oszczędzać wodę w kuchni - Pyszności; foto: Canva
Jak oszczędzać wodę w kuchni - Pyszności; foto: Canva

30.11.2022 20:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wszyscy borykamy się z coraz wyższymi rachunkami. Warto więc poznać sposoby na oszczędność wody. Nie jest to oczywiście jedyna przyczyna takiego postanowienia: od rozsądnego zużycia wody zależy też dobro naszej planety. Dowiedz się jak oszczędzać wodę w kuchni kilkoma prostymi czynnościami.

Szacuje się, że jedynie 1% wody obecnej na Ziemi nadaje się do picia. Tymczasem zapotrzebowanie na nią ciągle rośnie. Ludzi jest coraz więcej, a woda nie służy jedynie do nawodnienia organizmu, lecz również wyhodowania jedzenia.

Jak podają eksperci z portalu swiatoze.pl, światowa sytuacja hydrologiczna pogarsza się z roku na rok. Został nawet sporządzony ranking państw, które wykazują się najmniejszym szacunkiem do wody. Jej niesławnym liderem jest Kanada, gdzie średnie zużycie wody na osobę wynosi 29,3 metry sześcienne na rok. Jak podaje swiatoze.pl, jest to ilość, która starczyłaby na zapełnienie po sam brzeg około 200 wanien. Podium niechlubnego rankingu zamyka kolejno Armenia i Nowa Zelandia.

Jak oszczędzać wodę w kuchni - Pyszności; foto: Canva
Jak oszczędzać wodę w kuchni - Pyszności; foto: Canva

Jak można zauważyć, większość krajów zajmujących wysokie miejsce w rankingu marnotrawstwa wody, to państwa wysoko rozwinięte. Tym bardziej jest to przykry fakt, bo przecież apele o rozsądne korzystanie z tego daru natury wybrzmiewają w zachodnim społeczeństwie już od lat. A przecież wystarczy kilka prostych zabiegów, aby poznać odpowiedź na to, jak oszczędzać wodę - skutecznie i komfortowo.

Jak oszczędzać wodę w domu?

#1 Zmywarka zamiast ręcznego zmywania

Niby banał, a jednak. Dzisiejsze zmywarki w większości wyposażone są w wodooszczędne funkcje - na przykład funkcja połowy wsadu. Mimo to staraj się zawsze zapełniać zmywarkę do końca.

#2 Jednouchwytowa bateria

To dobry wybór podczas urządzania kuchni. Jest to bateria zlewozmywakowa, która automatycznie łączy wodę zimną z ciepłą. Dzięki temu nie marnujemy wody podczas czekania na osiągnięcie przez nią odpowiedniej temperatury. Pamiętaj również o zakręcaniu wody. Nie musi przecież lecieć strumieniem podczas mycia zębów.

Jak oszczędzać wodę w kuchni - Pyszności; foto: Canva
Jak oszczędzać wodę w kuchni - Pyszności; foto: Canva

#3 Nie myj jedzenia pod bieżącą wodą

Dobrym sposobem jest mycie warzyw w garnku. Napuść do niego tyle wody, ile potrzebujesz. Możesz zresztą wykorzystać do tego również zlew, tylko zatkany. Pamiętaj, że ,,bieżąca" woda to zużycie nawet 15 litrów na minutę.

#4 Wykorzystaj zużytą wodę

Woda po gotowaniu jajek doskonale nada się do podlewania roślin. To nie tylko uniknięcie marnotrawstwa, lecz również prozdrowotny zabieg dla kwiatów. W podobny sposób wykorzystaj wodę po myciu warzyw.

#5 Gotuj pod przykryciem

Pokrywka na garnku to zawsze dobry pomysł. Ogranicza ulatywanie pary, przez co nie musimy uzupełniać wody. Ten sposób to też patent na mniejsze rachunki za prąd czy gaz.

#6 Korzystaj z dobrodziejstw techniki

Na koniec element technologii. Zamontuj na baterii perlator. Ten niedrogi sprzęt to forma sita, która napowietrza strumień lecącej wody. Oszczędność za sprawą perlatora szacuje się nawet na 5-6 litrów wody na minutę.

Obejrzyj też ten przepis z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także