PrzepisDietaTaka cukinia może być silnie trująca. Natychmiast przestań ją jeść

Taka cukinia może być silnie trująca. Natychmiast przestań ją jeść

cukinia
cukinia
Źródło zdjęć: © Getty Images | vkbhat

15.08.2023 15:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Cukinia to niezwykle zdrowe warzywo, które odnalazło swoje miejsce w jadłospisach większości osób wyznających zasady świadomości żywieniowej. Ten medal ma jednak dwie strony, a nasza wiedza nie powinna dotyczyć tylko tego, co możemy zyskać na cukinii, ale również tego, jak mocno może nam ona zaszkodzić. Poznasz to po objawach — kiedy je zauważysz, natychmiast pozbądź się kupionego warzywa.

Kiedy kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych wybuchła poważna epidemia zatruć bakteriami E.coli, wiele osób wprost nie mogło uwierzyć w to, jaki produkt był za to odpowiedzialny. Czy było to złej jakości mięso? A może nienaświetlane jajka i brak ostrożności konsumentów? Nie. Śmiercionośne żniwo zbierała wtedy sałata rzymska. Od tego momentu ludzkość dostrzegła zagrożenie ze strony nieodpowiedzialnej uprawy teoretycznie ultrazdrowych produktów roślinnych.

Okazuje się, że do przykrych skutków może doprowadzić także... cukinia. To popularne i zdrowe warzywo może nam poważnie zaszkodzić; dlatego, jeśli po jego zjedzeniu zauważysz u siebie niektóre objawy, koniecznie przestań je jeść. A już na pewno nie kupuj cukinii w tym samym miejscu, co ostatnio.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Cukinia — wskazania i przeciwskazania

Placki z cukinii, leczo, kotlety, lasagne... te wszystkie dania ociekają zdrowiem, bo przecież charakteryzują się odpowiedzialnym podejściem do użytych składników. I nie ma w tym żadnego fałszu. Cukinia to warzywo niezwykle zdrowe, pełne witamin (C, K, B1), minerałów (potas, magnez, żelazo), błonnika pokarmowego i węglowodanów. Ponadto jest niskokaloryczne, wspomaga pracę mózgu, a nawet wykazuje działanie antynowotworowe.

A jednak cukinia nie jest wskazana dla wszystkich. Specjaliści odradzają jej spożywanie osobom zmagającym się z chorobami układu pokarmowego, nerek, woreczka żółciowego i wrzodami żołądka. Tyle z teorii. Niestety praktyka pokazuje, że nie tylko w przypadku tych dolegliwości cukinia może nam zaszkodzić.

Zatrucie cukinią

Jeśli w twojej okolicy pojawił się nowy warzywniaczek, gdzie kupiłeś cukinię, a po jej zjedzeniu poczułeś się jak po nieświeżej rybie, to nigdy więcej nie rób tam zakupów. Okazuje się bowiem, że niezachowanie wszystkich wytycznych co do uprawy cukinii może ze zdrowego warzywa zrobić swoistą truciznę. Jak to działa?

Jeśli któraś ze złotych i niepodważalnych zasad uprawiania cukinii (odpowiednia temperatura, brak roślin ozdobnych w okolicy) zostanie naruszona, w tym smacznym warzywie zacznie się wydzielać kurkubitacyna. Ta substancja nie jest uznawana przez naukowców za stricte toksyczną, ale u wielu osób może spowodować poważną biegunkę, nudności i wymioty. Jeśli po zjedzeniu cukinii towarzyszą ci takie objawy, po prostu po nią nie sięgaj!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także