NewsyWyjeżdżasz na urlop? Nie zapomnij zrobić z lodówka ważnej rzeczy, bo będziesz żałować

Wyjeżdżasz na urlop? Nie zapomnij zrobić z lodówka ważnej rzeczy, bo będziesz żałować

Adobe Stock
Adobe Stock
24.07.2023 16:34, aktualizacja: 24.07.2023 17:41

Wybierasz się na wakacje i myślisz nad tym, czy nie wyłączyć lodówki? W ten sposób nie będziesz marnować prądu. Lepiej nawet o tym nie myśl. To w niczym ci nie pomoże, a jak zapomnisz o innej rzeczy, możesz bardzo żałować. Konsekwencje są opłakane.

Wszystko drożeje i opłaty związane z eksploatacją domu są teraz wysokie. Nic dziwnego, że wszyscy szukamy sposobów na to, by zaoszczędzić. Pieniądze wolimy wydać na przyjemności i inwestować w siebie. W czasie wyjazdu na wakacje odłączamy media, a niektórzy nawet wyłączają lodówkę. Czy jednak jest to konieczne?

Lodówka powinna być odpowiednio przygotowana przed wyjazdem

Cały czas przechowujemy w niej produkty, które mają krótką datę przydatności. Jeśli o nich zapomnimy przed wyjazdem, możemy niemile się zaskoczyć. W lodówce będzie brudno, a nieprzyjemny zapach od razu nas odrzuci. Jak sobie tym poradzić? Wystarczy zrobić dwie rzeczy:

  • zaplanować posiłki - kilka dni przed wyjazdem trzeba zjeść warzywa, mięsa i jogurty; możemy przygotować zapiekanki lub ugotować zupy, warto też sprawdzić daty ważności posiłków,
  • wyczyścić lodówkę - dokładnie myjemy ją w środku i czyścimy wszystkie półki, nie możemy pominąć żadnego zakamarka; po całym procesie trzeba wysuszyć wnętrze sprzętu.

Lodówka wyposażona jest też w tryb wakacyjny. Co to oznacza? Po opróżnieniu wnętrza możemy ustawić wyższą temperaturę. Dzięki temu bakterie się nie rozwiną. Nie będziemy mogli jednak trzymać w niej większości produktów. Po prostu się zepsują.

Lodówka (Wikimedia Commons)
Lodówka (Wikimedia Commons)

Czy trzeba wyłączać lodówkę na czas wyjazdu?

Wiele osób zastanawia się nad tym zagadnieniem. Jeśli wyłączymy lodówkę i nie opróżnimy jej zawartości, stanie się coś okropnego. Nie dość, że przywita nas okropny smród, to jeszcze bakterie i pleśń założą swoje państwo i pokryją najróżniejsze produkty. Wyłączenie lodówki może mieć sens tylko wtedy, gdy nic nie będzie się w niej znajdowało.

Nie możemy też zrobić tego przed samym wyjazdem. Chyba, że chcemy po powrocie sprzątać powódź, która powstanie przy lodówce. Nie powinniśmy jej też zamykać, inaczej rozwiną się w niej różne żyjątka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także