NewsyCzerwona końcówka banana. W Polsce mało kto wie, co oznacza

Czerwona końcówka banana. W Polsce mało kto wie, co oznacza

Czerwona końcówka banana, którego trzyma kobieta, fot. Instagram
Czerwona końcówka banana, którego trzyma kobieta, fot. Instagram
Joanna Bogiel-Jażdżyk
29.04.2023 17:45, aktualizacja: 29.04.2023 18:51

Czerwona, woskowana końcówka na bananach to popularny widok w australijskich sklepach. W Polsce raczej takich nie dostaniemy. Jednak warto wiedzieć, co oznacza tak zabarwiony owoc. To bardzo istotny symbol.

Banany z czerwoną końcówką w Australii noszą nazwę Red Tip. Początek takiego oznaczania tych popularnych owoców sięga 1998 roku. Wtedy właśnie australijscy hodowcy bananów, Frank i Dianne Sciacca, zaczęli wykorzystywać metodę uprawy, stosując naturalny ekosystem do zrównoważonej produkcji bananów.

U źródeł ich decyzji była troska o środowisko. Oboje, dorastający w rejonie Wielkiej Rafy Koralowej, byli świadkami degradacji i zmian w ekosystemie, które były konsekwencją stosowania konwencjonalnych upraw. Te obserwacje zainspirowały ich do opracowania nowego sposobu uprawy bananów.

Banany Red Tip - Pyszności; źródło: Facebook
Banany Red Tip - Pyszności; źródło: Facebook

Czerwona końcówka banana - co oznacza?

Frank i Dianne Sciacca opracowali nowatorski system uprawy bananów pod nazwą "Ecoganic". To naturalne, holistyczne, zrównoważone podejście do rolnictwa. Metoda ta chroni środowisko i tworzy zdrowsze, smaczniejsze produkty, bez szkodliwych, nie tylko dla środowiska, chemikaliów.

Jak wiadomo, tradycyjne rolnictwo wykorzystuje przy uprawach sztuczne nawozy i opryski (głównie pestycydy), które wyjaławiają glebę i zabijają owady. Środki te wpływają również na jakość plonów. Owoce i warzywa są mniej aromatyczne i odżywcze.

- Kiedy widzisz czerwoną końcówkę wosku na bananach, możesz wiedzieć, że były hodowane w zgodzie z naturą. Zamiast polegać na chemikaliach, decydujemy się wykorzystać wszystko, co daje nam natura, aby hodować nasze banany powoli i z szacunkiem. Ten szacunek przejawia się w produkcie i można poczuć różnicę - zapewnia Frank Sciacca w rozmowie z serwisem DailyMail.

Według przeprowadzonych niedawno badań aż 85 proc. Australijczyków kojarzy czerwone oznakowanie bananów, ale jedynie 4 proc. wie, co ono oznacza. Niestety ekologicznych bananów Red Tip nie dostaniemy w Polsce. Mamy jednak nadzieję, że to się niedługo zmieni.

Banany z czerwoną końcówką, fot. Facebook
Banany z czerwoną końcówką, fot. Facebook

Masz ochotę na coś lekkiego? Przygotuj sałatkę winogronową według naszego przepisu:

 
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także