NewsyTen błąd popełniają nawet najlepsze gospodynie. Psuje smak zupy

Ten błąd popełniają nawet najlepsze gospodynie. Psuje smak zupy

Pyszności - Fot. Pixabay
Pyszności - Fot. Pixabay
Katarzyna Gileta
21.02.2023 16:10

Mówi się, że ugotowanie zupy jest banalnie proste, ale ja nie do końca zgodzę się z tą opinią. Gotowanie zupy wymaga czasu, odpowiedniej kolejności dorzucania poszczególnych produktów i unikania błędów, które potrafią skutecznie zepsuć smak potrawy. Jakie są najczęstsze błędy popełniane w trakcie gotowania zupy?

Gotowanie zupy za szybko

Gotowanie zupy po prostu musi trwać. Dzięki powolnemu gotowaniu do potrawy trafia cały smak poszczególnych produktów, czyli przede wszystkim mięsa i warzyw. Zbyt szybkie gotowanie nie pozwala na wydobycie się tego smaku, a dodatkowo sprawia, że wywar traci kolor, staje się mętny i nieapetyczny. Warto również zebrać z powierzchni zupy szumowiny, które pojawiają się na początku gotowania. Dzięki temu zupa będzie klarowna i naprawdę smaczna.

Niewłaściwe przyprawienie

Zdarza się, że zupa jest za słona lub gorzkawa w smaku, a my nie wiemy, na jakim etapie popełniliśmy błąd. Nie zawsze potrawa jest zbyt słona z powodu dodania zbyt dużej ilości soli. Okazuje się, że czasami zapominamy po prostu, że dodaliśmy do zupy składniki, które same w sobie są słone, np. ogórki kiszone czy koncentrat pomidorowy.

Gorzkawy smak zupy może z kolei mieć swój początek w zbyt wcześnie dodanym pieprzu lub suszonych ziołach. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że zupy należy doprawiać pod koniec ich gotowania. Z kolei zamiast suszonych ziół zdecydowanie lepiej postawić na zioła świeże.

Zbyt twarde warzywa

Twarde ziemniaki i inne warzywa to przede wszystkim problem zup kwaśnych, takich jak ogórkowa, barszcz biały, żurek, kapuśniak. Kwas zawarty w warzywach skutecznie hamuje proces gotowania pozostałych warzyw, dlatego pozostają one twarde. Aby uniknąć tego problemu, warto dodawać kwaśne składniki dopiero po ugotowaniu pozostałych do właściwej miękkości.

Nierównomiernie ugotowane składniki

Gotując zupę, nie wystarczy wrzucić wszystkie składniki, doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień i czekać aż potrawa sama się ugotuje. W trakcie przygotowywania dania trzeba cały czas trzymać rękę na pulsie. Dlaczego? Bo poszczególnie produkty spożywcze gotują się w różnym tempie.

W pierwszej kolejności wrzucamy więc do zupy składniki, które potrzebują najwięcej czasu do tego, by odpowiednio się ugotować. Do garnka powinno więc najpierw trafić mięso, dopiero potem warzywa, takie jak marchewka, pietruszka czy seler. Na kilkanaście minut przed końcem gotowania możemy dodać ziemniaki lub ryż, a na 10 minut przed zakończeniem robienia potrawy można wrzucić szybko gotujące się warzywa, takie jak kalafior czy brokuł oraz makaron.

Pyszności - Fot. Pixabay
Pyszności - Fot. Pixabay

Gotowanie zupy - rozgotowane składniki

Zbyt długie gotowanie składników sprawia, że zupa nie tylko staje się mało atrakcyjna wizualnie, ale również niezbyt smaczna. Rozgotowane warzywa, makaron czy ryż wręcz rozpadają się w wodzie, zmieniając konsystencję potrawy, a do tego tracą mnóstwo składników odżywczych.

Korzystanie z kupnych kostek rosołowych i bulionów

Do robienia zup najlepiej jest korzystać z domowego bulionu samodzielnie przygotowanego ze świeżych składników. Kupowane kostki rosołowe mogą znacznie przyspieszyć proces robienia zupy, ale nie należą one do zdrowych produktów. Zawierają mnóstwo soli oraz konserwantów, które mogą mieć niekorzystny wpływ na kondycję ludzkiego organizmu.

Gotowanie zupy wymaga zachowania umiaru

Umiar w gotowaniu zupy jest bardzo ważną kwestią. Dotyczy on zarówno ilości dodawanych przypraw, jak i wody, śmietany czy też mąki.

Zbyt duża ilość przypraw sprawia, że zupa traci swój naturalny smak, który czerpie z gotujących się warzyw i mięsa. Nadmierne rozcieńczenie potrawy wodą lub śmietaną pozbawia potrawę jakiegokolwiek smaku i esencjonalności, co skutkuje próbami zagęszczenia płynu mąką, która również negatywnie wpływa na smak dania.

Jak widać, w trakcie gotowania zupy czyha na nas sporo niebezpieczeństw, które mogą zepsuć efekt finalny. Warto więc pamiętać, jakie błędy najczęściej pojawiają się podczas przyrządzania zup, by móc ich skutecznie unikać.

Autor: Halina Basek

<strong>A na drugie danie przygotuj roladki z kurczaka w masie jajecznej. Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube:</strong>

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także