PrzepisPopularną surówkę robię trochę inaczej. Pasuje do każdego drugiego dania

Popularną surówkę robię trochę inaczej. Pasuje do każdego drugiego dania

Ile razy można podawać do obiadu tę samą surówkę? Nawet jeśli jest smaczna i dobrze komponuje się z wieloma różnymi potrawami, po prostu może się znudzić. Nie miałam pomysłu, czym zastąpić popularnego colesława, dopóki nie spróbowałam innego wydania tej surówki w restauracji. Spróbowałam zrekonstruować przepis w domu i wyszedł znakomicie.

Colesław z czerwonej kapusty jest miłą odmianą dla mojej rodziny
Colesław z czerwonej kapusty jest miłą odmianą dla mojej rodziny
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

26.11.2024 18:38

Colesław z czerwonej kapusty smakuje bardzo podobnie do oryginału, więc z powodzeniem możesz go podać zarówno do burgerów, jak i tradycyjnych kotletów. Do mojego przepisu dodałam jeszcze jeden składnik, który nadaje surówce delikatnie orientalnego zabarwienia. Podobnie jak w przypadku klasycznego colesława, również w tej wersji, warto przygotować dodatek na kilka godzin przed podaniem, aby składniki mogły się przegryźć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czerwona czy biała kapusta – która jest lepsza?

Obydwie odmiany kapusty są zdrowe i bogate w witaminę C, przy czym czerwona kapusta zawiera jej więcej niż biała kuzynka. Jest też bogatsza w witaminę A i witaminy z grupy B. Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne i antynowotworowe. To zasługa przeciwutleniaczy, które są odpowiedzialne za jej czerwony kolor.

Z kolei biała kapusta ma więcej witaminy K i kwasu foliowego, który również jest zalecany w profilaktyce przeciwnowotworowej. Jeśli nie chcesz wybierać, możesz wymieszać w surówce obydwa rodzaje kapusty.

Przepis na surówkę Colesław z czerwonej kapusty

W moim przepisie na colesława sos jest zrobiony z dodatkiem masła orzechowego. Możesz pominąć ten składnik i standardowo wymieszać majonez ze śmietaną lub jogurtem naturalnym.

Składniki:

  • pół główki czerwonej kapusty,
  • 1 marchewka,
  • 1 cebula,
  • 3 łyżki majonezu,
  • 1 łyżka masła orzechowego,
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego,
  • sok z połówki cytryny,
  • sól, pieprz według uznania.

Wykonanie:

  1. Kapustę poszatkuj nożem na drobne paski. Przełóż do miski, dodaj łyżeczkę soli i ugnieć ręką.
  2. Dodaj marchewkę startą na tarce o grubych oczkach i drobno posiekaną cebulę. Warzywa skrop sokiem z połówki cytryny.
  3. W osobnym naczyniu przygotuj sos. Wymieszaj majonez z masłem orzechowym i jogurtem. Dodaj do surówki.
  4. Dopraw szczyptą soli i pieprzu. Ponownie wymieszaj i wstaw do lodówki na co najmniej 2 godziny.

Postaw na masło orzechowe z dobrym składem

Spróbuj samodzielnie przygotować masło orzechowe. To znakomita alternatywa dla produktów ze sklepu, które nie zawsze wykazują dobry skład. Przepis jest bardzo prosty. Wystarczy użyć dwóch szklanek orzechów laskowych i odrobiny oleju roślinnego.

Orzechy rozłóż na papierze do pieczenia i upraż w piekarniku nagrzanym do 200 stopni Celsjusza. Podpiekaj je przez około 10 minut mieszając kilka razy, aby uniknąć przypalenia. Przestudzone orzechy przełóż do blendera o dużej mocy i zmiel na miazgę. Stopniowo dolewaj olej roślinny, na przykład słonecznikowy, aż masa osiągnie pożądaną konsystencję.

Wybrane dla Ciebie