NewsyGrzybiarze są załamani. Sytuacja w lasach jest niemal tragiczna

Grzybiarze są załamani. Sytuacja w lasach jest niemal tragiczna

W tym roku było ciężko o grzyby
W tym roku było ciężko o grzyby
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
29.10.2023 17:39

Sezon grzybowy trwa od końca lata, ale niedługo już się kończy. Za kilka tygodni pozostaną nam jedynie wspomnienia. Okazuje się, że nie będą one pozytywne. Grzybiarze skarżą się, że w tym roku w lasach było wręcz tragicznie.

Niektórzy są zdania, że w lesie można było znaleźć wiele najróżniejszych grzybów. Faktycznie, w części regionów tak się zdarzyło. Ludzie wychodzili z lasów z pełnymi koszami, nawet słyszeliśmy o nowych rodzajach grzybów. Niestety, tego nie można powiedzieć o całym kraju. W wielu miejscach o grzyby było trudno. Grzybiarze przyznają, że ten sezon był najsłabszy od wielu lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W tym roku było ciężko o grzyby

Tak naprawdę ocena tegorocznego sezonu nie jest prosta. Z jednej strony mamy grzybiarzy, którzy go wychwalają, a z drugiej są osoby, które negatywnie wypowiadają się na ten temat. W wielu rejonach było ciężko o grzyby, trzeba było godzinami chodzić po lesie, by cokolwiek znaleźć. Pani Bożena, rozmówczyni Fakt.pl żaliła się na kiepski sezon.

– Od dziesięciu lat chodzę na grzyby i takiego słabego grzybowego roku dawno nie było – mówi.

Jej zdaniem tak tragiczny sezon na grzyby jest wynikiem niesprzyjającej pogody. Latem praktycznie nie padało, a teraz może i jest mokro, ale za to zimno, a owoce lasu niezbyt lubią taką aurę. Dlatego też tak ciężko znaleźć je w lesie.

Grzyby
Grzyby© Rawpixel

Ceny powinny być wysokie...

... ale tak wcale nie jest. Pani Bożena, która handluje grzybami przy drodze Szyczno-Warszawa wyjaśnia, o co tutaj chodzi:

– Za pojemniczek podgrzybków trzeba u mnie zapłacić tylko 10 zł, droższe są prawdziwki i zielonki.

U Pani Bożeny grzyby mają konkurencyjną cenę, a na przykład na słynnych portalach aukcyjnych podgrzybki kosztują 12 złotych. Trzeba przyznać, że to dość tanio. Wszystko jednak przebił jeden grzybiarz z Dworzakowa. Zbieracz zażądał od kupujących zapłaty w wysokości 40 zł za kilogramowy koszyk tychże grzybów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także