PrzepisIle teraz kosztują czereśnie? Nagła zmiana zaskoczyła wszystkich

Ile teraz kosztują czereśnie? Nagła zmiana zaskoczyła wszystkich

Ile teraz kosztują czereśnie? Nagła zmiana zaskoczyła wszystkich
Ewa
30.05.2022 14:03, aktualizacja: 02.06.2022 23:02

Ile teraz kosztują czereśnie? Jaka jest aktualna cena za kilogram czereśni w 2022 roku? Kiedy internet obiegły szokujące ceny czereśni na polski targu, wiele osób nerwowo zastanawiało się, co będzie dalej. Wysokie ceny warzyw i owoców mają być konsekwencją szalejącej drożyzny i wysokiej inflacji. Rekordowa cena czereśni okazała się być jednak chwilowa.

Sezon na czereśnie w Polsce jest bardzo krótki- trwa od czerwca do początku lipca. Zbiory owoców zwykle są dość obfite.  Czereśnie to symbol lata, po który każdy z nas chętnie sięga. Można z nich przygotować pyszne przetwory, nalewki i ciasta. Po zimie wszyscy tęsknimy za pysznymi owocami i warzywami i z utęsknieniem wypatrujemy pojawienia się ich na rynku.

Ile teraz kosztują czereśnie?

Pierwsze zdjęcia cen czereśni błyskawicznie obiegły internet i wprawiły tysiące osób w osłupienie. Za 1 kg czereśni trzeba było zapłacić nawet 260 zł. Skąd brała się ich wysoka cena? Czereśnie najprawdopodobniej pochodziły z importu z Hiszpanii, więc ich cena w hurcie już była wysoka. Doliczając do tego podatki, opłaty i składki, które musi płacić sprzedawca wraz z marzą, to cena 200 zł na kilogram wcale nie była tak wyrwana z kosmosu. Żeby ocenić realną podwyżkę, trzeba poczekać aż w pełni. Chłodna wiosna, długa zima, susze – takie warunki nie sprzyjają hodowli owoców i warzyw w Europie.

Obraz

Spadek cen czereśni. Cena na czerwiec 2022

Na szczęście trzycyfrowa cena czereśni to już przeszłość. Ile teraz kosztują czereśnie?

Jest to jeszcze za wcześnie na polskie czereśnie. Aktualnie czereśnie z importu są w cenie od 15 do 40 złotych za kilogram. W ubiegłym roku, w analogicznym czasie cena kilograma czereśni z importu wynosiła od 20 do 40 złotych za kilogram, przy przeciętnej cenie 30 złotych za kilogrammówi ekspertka z rynku hurtowego Bronisze, Anna Kaszewiak

Aktualnie na giełdzie owocowej czereśnie z importu kosztują średnio 17-20 zł za kilogram. Rozpiętość cenowa jest jednak bardzo duża. Ostateczna kwota zależy od kraju pochodzenia, kalibru i odmiany. Aktualnie dostępna jest czereśnia z Serbii, Grecji i Hiszpanii.

Jadłeś już czereśnie?

A może czekasz na sezon i lepsze ceny? Daj znać w komentarzu!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także