Bez znajomości tych zasad, jabłka błyskawicznie zgniją. Lepiej o nich nie zapominać
Świeże owoce, chociaż pyszne, orzeźwiające i pełne witamin, mają również swoje wady. Szybko się psują. Na przykład jabłka - by pozostały długo w dobrym stanie, wymagają odpowiednich warunków. Jak przechowywać jabłka? Wyjaśniamy.
08.11.2022 11:34
Żeby urzeczywistnić problem skutecznego przechowywania jabłek, warto podać jedną, istotną statystykę. Zbiory tych owoców w Polsce to kolosalna liczba 4 - 5 milionów ton rocznie. To jasne, że nie wszystkie zostaną zjedzone od razu.
Oczywiście większość zebranych przez sadowników jabłek jest przechowywana w profesjonalnych warunkach, ustanowionych przez wieloletnie doświadczenie fachowców w tej branży. Służą im do tego specjalne komory chłodnicze, z których największe potrafią pomieścić nawet kilkanaście tysięcy ton jabłek.
Co jednak zrobić z naszymi skromnymi zbiorami z jednej czy dwóch jabłoni z ogródka, czy po prostu jabłkami kupionymi z zapasem z warzywniaka? Przeczytajcie.
Jak przechowywać jabłka?
Żeby jabłka dłużej zachowały świeżość i dobry smak, należy spełnić kilka warunków. Części z nich powinniśmy dopilnować jeszcze zanim przystąpimy do ich składowania.
W pierwszej kolejności jabłka należy przebrać. Wszystkie sztuki, które wykazują oznaki jakiejś choroby, są przejrzałe, zgniłe, lub uszkodzone mechanicznie, należy oddzielić od jabłek, które chcemy przechować. Jeśli pominiemy ten etap, zepsute jabłka zarażą te zdrowe, a nasze zbiory do niczego już się nie nadadzą.
Kolejna sprawa to już samo przechowywanie. Jeśli rozchodzi się tu tylko o kilka jabłek - wystarczy nam do tego lodówka. Dla większych ilości trzeba szukać specjalnych rozwiązań. Dobrze sprawdzą się drewniane skrzynki o pojemności do 15 kilogramów, wyłożone dwiema warstwami gazet.
Zachowaj optymalne warunki na trzech płaszczyznach
Odpowiednia wilgotność. Nawet 90%. Jeśli przechowujesz jabłka w suchej piwnicy, polewaj co jakiś czas podłogę wodą. Jabłka możesz też trzymać w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu, a obok skrzynek ustawić wiaderka z wodą.
Temperatura. Jabłka lubią się z zakresem temperatur 1-4 stopnie. Przy wyższej temperaturze jabłka szybko przejrzeją, a przy niższej - przemarzną.
Cyrkulacja powietrza. Wiąże się to po pierwsze z wilgotnością pomieszczenia, a po drugie z tym, że z jabłek uwalnia się etylen. Odpowiednia wentylacja spokojnie sobie z nim poradzi. W przeciwnym przypadku etylen sprawi, że jabłka szybciej zgniją.
Skoro o jabłkach mowa, sprawdź ten filmik z naszego kanału na YouTube. Czeka tam na ciebie przepis na szarlotkę z prodiżu.