PoradyJak przestać podjadać słodycze? Znany dietetyk mówi wprost

Jak przestać podjadać słodycze? Znany dietetyk mówi wprost

Znany dietetyk podpowiada jak przestać podjadać słodycze/źródło: deagreez/Adobe Stock, YT/www.youtube.com/@Michal_Wrzosek
Znany dietetyk podpowiada jak przestać podjadać słodycze/źródło: deagreez/Adobe Stock, YT/www.youtube.com/@Michal_Wrzosek
Marzena Pęcak
01.08.2023 09:43

Lubisz słodycze, ale chciałbyś je ograniczyć? Znany dietetyk podzielił się własnym patentem, jak temu zaradzić. Jego metoda jest dość prosta i zaskakująca jednocześnie. 

Słodycze to moja największa słabość, bez której po prostu nie wyobrażam sobie życia. I choć kilka razy próbowałam je wyeliminować z codziennej diety, za każdym razem ponosiłam porażkę. W końcu pogodziłam się z tym, że nie potrafię funkcjonować bez słodkiej przekąski. I oczywiście nie byłaby to żadna tragedia, gdybym potrafiła zjeść dwie kostki czekolady i przestać. Kiedy już otworzę tabliczkę czekolady, zwykle kończy się na tym, że na jeden raz jem przynajmniej połowę tabliczki. Tak, jakby ktoś miał mi ją zabrać i muszę najeść się na zapas. Też tak masz?

Z pomocą przychodzi znany dietetyk Michał Wrzosek. W sieci podzielił się swoim patentem na ograniczenie słodyczy w codziennej diecie. I muszę przyznać, że jego pomysł od razu zapadł mi w pamięć.

Dietetyk o podjadaniu słodyczy

Michała Wrzoska z pewnością nie trzeba nikomu bliżej przedstawiać. Jest to jeden z najbardziej popularnych dietetyków w sieci, gdzie regularnie dzieli się swoją wiedzą odnośnie odżywiania. Zdradza też wiele przydatnych patentów, które warto wykorzystywać na co dzień.

W ostatnim czasie znany dietetyk umieścił na swoim kanale krótki tutorial na temat słodyczy. Jeśli jesteś ciekaw, jak przestać podjadać słodycze, ten film powstał właśnie z myślą o tobie!

Czy w ogóle jesteś w stanie wyobrazić sobie życie bez ukochanych słodkości?/źródło: Arminas Raudys/ Pexels
Czy w ogóle jesteś w stanie wyobrazić sobie życie bez ukochanych słodkości?/źródło: Arminas Raudys/ Pexels

Swoją wypowiedź pan Michał rozpoczyna od pytania, które zadaje sobie wiele osób każdego dnia - "mam ochotę na coś słodkiego i co teraz?" Z jednej strony pokusa i potrzeba zaspokojenia zachcianki jest bardzo duża. Ale gdzieś z tyłu głowy pojawia się od razu cichutki głosik rozsądku i podpowiada, że po słodkiej uczcie na pewno pojawią się wyrzuty sumienia. Jak sobie radzić w takiej sytuacji?

"Często słyszę takie rady, że jak masz ochotę na coś słodkiego, to zjedz kawałek marchewki. No jeśli rzeczywiście myślisz, że to zadziała, to tak zrób. Ale jako doktor dietetyki uważam, że wciąż będziesz mieć ochotę na czekoladę. I powiedzmy sobie szczerze i tak ją zjesz. Dlatego jeśli masz ochotę na czekoladę, to zjedz czekoladę. Tylko nie obżeraj się nią." - wyjaśnia dietetyk.

Ta metoda może zaskakiwać

Przyznam szczerze, że kiedy po raz pierwszy obejrzałam tutorial pana Michała, myślałam, że się przesłyszałam, albo coś źle zrozumiałam. Dlatego odpaliłam go drugi raz i znowu to samo. Dietetyk wcale nie pochwala drastycznego odcięcia się od słodyczy. Uważa, że jeśli już taka potrzeba się pojawiła, to należy ją zaspokoić. Ale oczywiście z umiarem i zdrowym rozsądkiem. Dlatego zamiast zjedzenia całej tabliczki czekolady, można poprzestać na 2-3 kostkach.

Dietetyk w swoim filmie wspomina też o patencie z marchewką. I oczywiście nikomu go nie odradza, ale jednocześnie dzięki ogromnemu doświadczeniu wie, że takie rozwiązanie może nie zadziałać. Po co więc katować się i rygorystycznie odcinać od słodyczy? W takich przypadkach zakazany owoc jeszcze bardziej kusi, a co za tym idzie, twarde postanowienie może zakończyć się podjadaniem słodyczy. I to niekontrolowanym podjadaniem. Dlatego lepiej zacząć od małych kroczków, nie odcinać się totalnie od ulubionych łakoci, tylko jeść je z umiarem. To takie proste!

Zanim się pożegnamy, to muszę przyznać, że nigdy nie popatrzyłam na całą tę sytuację z perspektywy zaprezentowanej przez dietetyka. Kiedy chciałam ograniczyć słodycze, po prostu je odcinałam, a i tak po paru dniach do nich wracałam. No i właśnie tęsknota była tak duża, że nie kończyło się na 2-3 kostkach czekolady. Dlatego też prosty trik dietetyka moim zdaniem w dłuższej perspektywie może przynieść dużo więcej korzyści. Zgadzasz się ze mną?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także