PoradyNajzdrowszy rodzaj kawy. Co się stanie z twoim organizmem, jeśli będziesz pić ją codziennie?

Najzdrowszy rodzaj kawy. Co się stanie z twoim organizmem, jeśli będziesz pić ją codziennie?

Kawa bezkofeinowa. Zdrowsza wersja zwykłej kawy?
Kawa bezkofeinowa. Zdrowsza wersja zwykłej kawy?
Źródło zdjęć: © Canva | adrian825

27.03.2024 10:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kawa jest uznawana za produkt niebywale zdrowy — wystarczy spożywać ją w rozsądnych ilościach. A co w przypadku kawy bezkofeinowej? Jak się okazuje, ten specyficzny rodzaj napoju to nie tylko igraszka, lecz potężna dawka zdrowia, którą warto pobierać codziennie!

Kilka filiżanek kawy dziennie wspomaga pracę mózgu, poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego i chroni przed licznymi chorobami, między innymi cukrzycą i Parkinsonem. To oznacza, że zawartej w czarnym napoju kofeiny — do pewnego momentu — nie powinniśmy się lękać. Pytanie brzmi: co w takim razie z kawą bezkofeinową? Czy wpłynie ona na nasz organizm równie dobrze, co zwykła mała czarna? Zaraz wszystko wyjaśnimy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kawa bezkofeinowa. Zaskakujące właściwości

Mogłoby się wydawać, że kawa bezkofeinowa to tylko i wyłącznie forma rozrywki dla osób, które muszą szczególnie uważać na kofeinę. Taka, która nie ma specjalnie dużego sensu i nie przekłada się na nic, poza doznaniami smakowymi. Nie pobudza, nie wpływa korzystnie na umysł. Cóż, osoby, które tak myślą, mogą się nieźle zdziwić. Okazuje się bowiem, że kawa bezkofeinowa to być może najzdrowszy rodzaj kawy. Dlaczego?

  • Kawa bezkofeinowa zawiera olbrzymie pokłady przeciwutleniaczy
  • Napój ten stymuluje motorykę żołądka, jednocześnie nie stymulując tak dużego wydzielania kwasów żołądkowych
  • Związki fenolowe (a nie kofeina, jak wcześniej sądzono) uwydatniają działanie enzymów wątrobowych
  • Kwasy chlorogenowe z kawy bezkofeinowej obniżają poziom cukru na czczo nawet o 5 proc.
  • Według niektórych badań kawa bezkofeinowa obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych jeszcze skuteczniej, niż zwykła kawa.

Wszystko wskazuje na to, że codzienne picie kawy bezkofeinowej przyczyni się do profilaktyki chorobowej oraz poprawy funkcjonowania organizmu na wielu różnych płaszczyznach w równie dużym — lub nawet jeszcze większym — stopniu, co regularne picie zwykłej kawy.

Kawa bezkofeinowa charakteryzuje się doskonałym wpływem na ludzkie zdrowie
Kawa bezkofeinowa charakteryzuje się doskonałym wpływem na ludzkie zdrowie© Canva

Kofeina w kawie bezkofeinowej

Ciekawostką może okazać się dla ciebie fakt, że kawa bezkofeinowa tak naprawdę... zawiera kofeinę. Mechanizm dekofeinizacji nie jest bowiem doskonały i prawdopodobnie nigdy taki nie będzie. Prawo europejskie zakłada, że taki wyrób musi być jednak pozbawiony co najmniej 97 proc. tego stymulanta. Takie warunki sprawiają, że kawa bezkofeinowa jest bezpiecznym napojem dla osób z nadciśnieniem, zaburzeniami snu czy wadami serca. A także zdrowym — i to dla wszystkich!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także