PrzepisNie dodawaj mąki ani jajek do placków ziemniaczanych. Inny składnik jest kluczowy

Nie dodawaj mąki ani jajek do placków ziemniaczanych. Inny składnik jest kluczowy

Placki ziemniaczane (Adobe)
Placki ziemniaczane (Adobe)
24.07.2023 09:54

Placki ziemniaczane bez jajek i mąki? Nie potrafimy sobie tego wyobrazić. Okazuje się jednak, że danie możemy przygotować bez tych dwóch składników. Do tego przepis jest banalnie prosty. Jak zrobić takie placki?

Chyba każdy z nas próbował placków ziemniaczanych. W końcu to jedna z najpopularniejszych potraw w naszym kraju. Do ich przygotowania (oprócz ziemniaków) najczęściej używamy mąki i jajek. Przepis możemy jednak modyfikować na różne sposoby. Nie musimy na przykład dodawać mąki, wtedy ziemniaki trzeba odcisnąć i dodać więcej jajek. Są też receptury, w których ani jeden, ani drugi składnik nie jest konieczny. Jak to możliwe? Myślicie, że nie da się zrobić placków ziemniaczanych bez jajek i mąki. I tu jesteście w błędzie.

Placki ziemniaczane bez mleka i jajek. Najważniejszy jest jeden składnik

Tu z pomocą przychodzi nam siemię lniane. Każdy, kto je te ziarenka, zauważył, że pod wpływem gorącej wody pęcznieją i zwiększają swoją objętość.  To sprawi, że ziemniaczana masa będzie zwarta i nie rozpadnie się podczas smażenia.

Zaczynamy od przygotowania składników:

  • kilograma ziemniaków,
  • dwóch łyżek siemienia lnianego,
  • soli i pieprzu.

Sposób wykonania

  1. Obierz ziemniaki, a następnie zetrzyj je na tarce lub rozdrobnij w melakserze (wcześniej pokrój je na mniejsze kawałki). Jeśli wykorzystujesz melakser, dorzuć do niego dwie łyżki siemienia lnianego. Składnik pięknie się wtedy rozdrobni. W przypadku, gdy nie masz urządzenia, siemię zmiel w młynku do kawy (możesz też kupić len mielony, jest dostępny w każdej aptece).
  2. Do powstałej masy wlej łyżkę gorącej wody i wszystko dokładnie wymieszaj. Odstaw miksturę na 10 minut. W tym czasie siemię lniane zacznie pęcznieć.
  3. Na patelnię wlej olej i bardzo dobrze go rozgrzej. Placki ziemniaczane smaż na średnim ogniu, przerzuć na drugą stronę, gdy staną się rumiane.
  4. Gotowe placuszki przełóż na ręcznik papierowy, który wchłonie nadmiar tłuszczu.
Placki ziemniaczane z siemieniem lnianym będą hitem (Wikimedia Commons)
Placki ziemniaczane z siemieniem lnianym będą hitem (Wikimedia Commons)

Danie możesz upiec też w piekarniku, dzięki temu będzie o wiele mniej kaloryczne. Wstaw je do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i piecz przez 10 minut. Po tym czasie przerzuć je na drugą stronę i wypiekaj przez kolejne 10 minut.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także