PoradyNie jesz śniadań? Zobacz, co się stanie z twoim ciałem już po 30 dniach

Nie jesz śniadań? Zobacz, co się stanie z twoim ciałem już po 30 dniach

Ostatnimi czasy post przerywany "16:8" przyciąga coraz większą rzeszę zainteresowanych odchudzaniem odbiorców. O tym, jakich efektów można się spodziewać po jego zastosowaniu, opowiedział popularny w mediach społecznościowych "Dr Adrian", specjalista od medycyny naturalnej. Na czym polega ta kontrowersyjna dieta i jakie są przeciwwskazania do jej wdrożenia? Odpowiadamy. 

Na czym polega post przerywany? - Pyszności; foto: Canva
Na czym polega post przerywany? - Pyszności; foto: Canva

21.05.2023 07:30

Wszelkiego rodzaju "głodówki" nie są zbyt mile widziane w świecie dietetyki klinicznej. Równie krytyczne opinie dotykają detoksu, czyli oczyszczania organizmu z toksyn zawartych w pokarmie i zastąpienie ich piciem soku. A co specjaliści mają do powiedzenia w kwestii metody na odchudzanie zwanej potocznie "postem przerywanym 16:8"? Znawca medycyny naturalnej, przedstawiający się w internecie jako "Dr Adrian" wypowiedział się o niej w samych superlatywach.

Czym jest post przerywany?

post przerywany zakłada zrezygnowanie ze śniadań - Pyszności; foto: Canva
post przerywany zakłada zrezygnowanie ze śniadań - Pyszności; foto: Canva

Post przerywany to nic innego, jak głodzenie się w określonych godzinach. Najpopularniejszym wariantem tego sposobu odżywiania jest tzw. 16:8, polegający na tym, że posiłki spożywa się w ciągu wyznaczonych 8 godzin, a przez kolejne 16 nie je się absolutnie niczego. Przy takim założeniu najczęściej rezygnuje się ze śniadania. Brzmi niebezpiecznie — a jak jest w praktyce?

Dr n. med. Luiza Napiórkowska, prowadząca portal "okiemdoktorluizy.pl", powołując się na badania naukowe z artykułów publikowanych w PubMed, czyli internetowej bibliotece dla lekarzy, twierdzi, że post przerywany powoduje nie tylko widoczny spadek masy ciała, ale też inne korzyści dla organizmu. Równie dobrze o tym rodzaju diety wypowiada się "Dr Adrian", który na Facebooku i YouTube popularyzuje zagadnienia z medycyny naturalnej.

Medycyna naturalna a post przerywany

Według doktora Adriana (w tym miejscu musimy zaznaczyć, że nie odnaleźliśmy informacji potwierdzających tytuł naukowy mężczyzny), post przerywany 16:8 skutkuje całą masą pozytywnych następstw dla organizmu. Specjalista od medycyny naturalnej skonfrontował ten sposób odżywiania z licznymi badaniami i doświadczeniami. Jakie więc są następstwa zrezygnowania ze śniadań i głodowania przez 16 godzin w ciągu doby?

  • Redukcja kalorii i obniżenie poziomu glukozy
  • Chudnięcie i poprawa zdrowia metabolicznego
  • Poprawa koncentracji
  • Zmniejszenie oporności na insulinę
  • Redukcja tłuszczu brzusznego

W praktyce stosowanie postu przerywanego oznacza to, że po zjedzeniu kolacji, przez 16 godzin spożywa się jedynie wodę, herbatę i kawę bez cukru. Taka postawa, według dr Luizy Napiórkowskiej, wiąże się też z szeregiem przeciwwskazań, do których należą m.in. hipoglikemia reaktywna, cukrzyca typu 1 i 2, ciąża, anoreksja i niska ciała masa (BMI: 18,5 kg/m2).

Wybrane dla Ciebie