NewsyNieidealne buraki pojawią się na półkach Lidla. Walka z marnowaniem żywności i ogromne wsparcie

Nieidealne buraki pojawią się na półkach Lidla. Walka z marnowaniem żywności i ogromne wsparcie

Nieidealne buraki pojawią się na półkach Lidla. Walka z marnowaniem żywności i ogromne wsparcie
Ewa
12.01.2021 13:03, aktualizacja: 18.09.2023 12:42

W grudniu internet obiegł wywiad z rolnikiem, Mieczysławem Miszczakiem. W styczniu pojawiło się rozwiązanie jego problemu.

Nieidealne plony miały być ogromną stratą

Jeden z polskich rolników, Mieczysław Miszczak, w wywiadzie wspomniał o swoich burakach. Prawdopodobnie w wyniku wadliwych nasion lub wichury podczas zbiorów pan Mieczysław zebrał 1,5 tysiąca ton buraków, które swoim wyglądem odstraszały nabywców.

Obraz

Wygięte w kształt rogala i końskiej podkowy bulwy nie znalazły kupca. . Rolnik z powiatu łęczyckiego w woj. łódzkim nie znalazł chętnego na zakup nawet u sprzedawców na miejskim targu. Przetwórnie i sieci handlowe nie chciały kupić buraków z powodu ich wyglądu, który mógłby odstraszyć późniejszych nabywców.

Zainteresowani kupcy nie zapewniliby nawet zwrotu kosztów

Choć buraki są teoretycznie pełnowartościowe, nie mogę ich nigdzie sprzedać. Zainteresowani są tylko pośrednicy, którzy chcą kupować po cenie, która nie zrekompensuje mi kosztów produkcji. Paliwo do maszyn, nawożenie, opryski, podlewanie i zbiór kosztowało mnie tymczasem ponad 100 tys. zł. Do tego doliczyć trzeba jeszcze koszt materiału siewnego, energię elektryczną i pracę pomocników. Zastanawiam się teraz, czy buraki sprzedać za bezcen, czy wyrzucićkomentował Mieczysław Miszczak
Obraz

Z pomocą ruszył Lidl

Znana sieć sklepów nie pozostała głucha na rozpacz rolnika. Od dawna promują akcje mające na celu ograniczenie marnowania żywności, np. poprzez wyprzedaż nieestetycznych warzyw i liczne akcje promocyjne.

O sprawie Pana Mieczysława Miszczaka dowiedzieliśmy się z mediów. Zgłosiliśmy się od razu do rolnika z propozycją zakupu niedoskonałych warzyw. Wierzymy, że klienci mimo to wykorzystają buraki w kuchni i w ten sposób wspólnymi siłami unikniemy zmarnowania burakówkomentuje Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications and CSR Lidl Polska
Obraz

Na sklepowych półkach pojawią się już w przyszły poniedziałek

Nieidealne buraki pana Mieczysława pojawią się na Ryneczku Lidla 18 stycznia. Cena? 0,99 zł za 1 kg pełnowartościowych i zdrowych warzyw.
Buraki, których wcześniej nie chciał nikt, zapewniły teraz marketingowy sukces sieci sklepów Lidl, a pan Mieczysław nie będzie na tym stratny.
W skrócie: i wilk syty, i owca cała!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także