Nigdy nie gotuj czerwonego barszczu na tym płynie. To najgorszy błąd z możliwych
Kiedy już gotujemy barszcz czerwony, zwykle używamy do tego największego garnka, jaki mamy w kuchni. Przecież nie może zabraknąć zupy dla żadnego spośród świątecznych gości. Skoro robimy takie ilości na raz, lepiej nie popełnić popularnego błędu podczas gotowania barszczu czerwonego.
22.12.2022 14:17
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nie od dziś wiadomo, że tradycyjny barszcz czerwony robiony jest na zakwasie. Jednak każda skomplikowana procedura gotowania ma to do siebie, że można w niej popełnić sporo błędów. Kilka z nich postanowiliśmy zgromadzić w tym artykule. Warto przeczytać - dla dobra zarówno kucharki, jak i oczywiście gości.
Trzeba przyznać, że żaden z tych błędów nie jest tak do końca oczywisty. To oznacza, że może przydarzyć się każdemu. Należy się ich jednak ustrzegać, zwłaszcza tego najgorszego, który może zepsuć cały garnek tej pysznej zupy.
Barszcz czerwony - najgorsze błędy podczas gotowania
#1 Zapomnienie o... kwasie.
Kwestia estetyki w barszczu jest bardzo ważna, zwłaszcza, że jest to zupa podawana w Święta. Jeśli nawet nie gotujemy barszczu na zakwasie, nie można nigdy pominąć dodania do gotujących się lub duszonych buraków niewielkiej ilości soku z cytryny czy rozcieńczonego octu. Tylko dzięki temu zabiegowi buraki zachowają swój wyjątkowy kolor.
#2 Nieodpowiedni bulion.
Lub nawet jego brak. Nie można zapomnieć, że to z niego pochodzi głębia smaku barszczu. Nawet jeśli jest to postna wersja bulionu, to brak wołowiny czy żeberek warto zastąpić po pierwsze standardowymi warzywami korzennymi, a po drugie owocami, takimi jak jabłka czy suszone śliwki. Warto również pamiętać o samych burakach. Błędne jest założenie, że zastąpi je sam kwas buraczany.
#3 Najczęstszy i najpopularniejszy błąd.
Bohaterem tego odcinka jest ten błąd, który prawdopodobnie zdarza się najczęściej podczas gotowania barszczu. Jest nim zagotowanie barszczu po dodaniu zakwasu buraczanego. Tym sposobem nie tylko pozbawiamy zupę wszelkiej prozdrowotnych właściwości (bakterie z zakwasu zostaną unicestwione), to jeszcze ryzykujemy drastyczną zmianę koloru barszczu z czerwonego na czarny.
A jeśli szukasz innych kulinarnych inspiracji, zajrzyj na nasz kanał na YouTube. Znajdziesz tam na przykład ten przepis na pasztet z mięsa z rosołu.