PoradyCzym różnią się od siebie ogórki kiszone od kwaszonych? Mało kto ma tego świadomość

Czym różnią się od siebie ogórki kiszone od kwaszonych? Mało kto ma tego świadomość

Czym różnią się od siebie ogórki kiszone od kwaszonych? - Pyszności; Foto: Canva.com
Czym różnią się od siebie ogórki kiszone od kwaszonych? - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
01.08.2022 09:20

Ogórek to częsty składnik wielu przetworów. To dzięki nim powstają takie produkty jak ogórki kiszone. W supermarketach niekiedy spotykamy się z nazwą ogórki kwaszone. Czym różnią się te wyroby od tych kiszonych? Okazuje się, że nie każdy z nas to wie.

Ogórki kiszone - jak powstają?

Ogórki - Pyszności; Foto: Canva.com
Ogórki - Pyszności; Foto: Canva.com

Ogórki kiszone jak sama nazwa wskazuje, powstają na skutek kiszenia. Kiszenie to wyjątkowo stara metoda konserwacji. Opiera się ona na fermentacji mlekowej. Proces ten zachodzi dzięki działaniu bakterii kwasu mlekowego. Znajdujące się w ogórkach cukry proste ulegają rozkładowi na kwas mlekowy. Obniża się pH produktu. W konsekwencji nasze przetwory są dobrze zakonserwowane i nie gniją.

Ogórki kiszone, a kwaszone

Wielu z nas zastanawia się, czy kiszone to, to samo, co ogórki kwaszone. Okazuje się, że tak. Przetwory te powstają w takim sam sposób. Niektórzy jednak uważają, że do tych kwaszonych dodaje się ocet. Wynika to z tego, że niektórzy producenci dodają do swoich produktów ten składnik. Jednak warto wiedzieć, że jest to nieuczciwa praktyka, która nie powinna być stosowana.

Poza tym nie zawsze dotyczy to ogórków kwaszonych. W składzie wielu produktów pod nazwą ogórków kiszonych również możemy znaleźć ocet. W związku z tym warto czytać etykiety. Dzięki temu wybierzemy produkt o dobrej jakości.

Kiszonki, a nasze zdrowie

Słoik z ogórkami- Pyszności; Foto: Pixabay.com
Słoik z ogórkami- Pyszności; Foto: Pixabay.com

Ogórki kiszone są nie tylko pyszne, ale również wyjątkowo zdrowe. Stanowią one świetne źródło witamin z grupy C, czy B. Poza tym dostarczają nam wielu pożytecznych bakterii probiotycznych. Warto zaznaczyć, że mają one wyjątkowo pozytywny wpływ na nasz organizm.

W związku z tym, kiszona wersja powinna wchodzić w skład naszej diety. Warto po nie sięgać szczególnie jesienią i zimą. Należy podkreślić również, że przetwory te dostarczają nam wyjątkowo mało kalorii. 100 g produktu odpowiada jedynie 12 kcal.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować ogórki w zalewie gyros krok po kroku. Przetwory te stanowią świetny dodatek do dań obiadowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także