NewsyPojawiły się pierwsze polskie truskawki. "Na razie to przysmak dla bogatych"

Pojawiły się pierwsze polskie truskawki. "Na razie to przysmak dla bogatych"

pierwsze polskie truskawki kosztują krocie - Pyszności; foto: Canva oraz Facebook: KRKnews.pl
pierwsze polskie truskawki kosztują krocie - Pyszności; foto: Canva oraz Facebook: KRKnews.pl
04.05.2023 12:47, aktualizacja: 04.05.2023 13:06

Początek sezonu na truskawki może być ciężkim przeżyciem dla portfeli fanów tego pysznego i zdrowego owocu. Pierwsze polskie truskawki osiągają absurdalnie wysokie ceny. Wielu z nas będzie musiało poczekać z raczeniem się tym przysmakiem jeszcze przynajmniej miesiąc, kiedy ceny się ustabilizują. Na jaki wydatek w tym momencie trzeba się przygotować, żeby najeść się truskawek?

Tanio to już było — twierdzą ci, którzy inflacyjne ceny przeżywają każdego dnia, robiąc zakupy. To zresztą dotyczy nas wszystkich, bo według wyników badań opublikowanych przez portal forsal.pl, już 83 proc. Polaków oszczędza na zakupach. To boli przy każdej wizycie w sklepie, ale i tak nie ma nic gorszego, niż zobaczyć to, ile kosztują pierwsze polskie truskawki. Aż się serce kraje!

pierwsze polskie truskawki osiągają wysokie ceny - Pyszności; foto: Canva
pierwsze polskie truskawki osiągają wysokie ceny - Pyszności; foto: Canva

Pierwsze polskie truskawki już w sklepach

Nie tak dawno temu pisaliśmy o tym, jak odróżnić polskie truskawki od zagranicznych. To sprawa kluczowa, ponieważ różnica w smaku i jakości jest ogromna. Zagraniczne truskawki od lat znajdują się na pierwszym miejscu najbardziej zanieczyszczonych pestycydami owoców, a to mówi samo za siebie. Problem w tym, że na polskie truskawki nie wszystkich będzie stać. Przynajmniej nie na początku sezonu.

Na przełomie kwietnia i maja w sklepach, dyskontach i warzywniakach pojawiły się pierwsze polskie truskawki. Ceny na ten moment można uznać za zabójcze. Sprzedawane w dyskontach truskawki pakowane są w 250-gramowe opakowania w cenie 9,99 zł za sztukę. To daje nieprzyjemny dla oka i portfela wynik niemal 40 złotych za kilogram. Niewiele taniej jest w warzywniakach i na stoiskach z truskawkami. Tam, jak wskazał portal KRKnews.pl, pierwsze polskie truskawki kosztują 38 zł/kg. 

Kiedy obniżenie cen truskawek?

Na pierwsze polskie truskawki trzeba przygotować sporo pieniędzy - Pyszności; foto: Canva
Na pierwsze polskie truskawki trzeba przygotować sporo pieniędzy - Pyszności; foto: Canva

Chociaż cena za pierwsze polskie truskawki nie będzie utrzymywała się wiecznie, to i tak świadczy o tym, że w tym roku za truskawki trzeba będzie zapłacić więcej. To nieuchronne następstwo podwyżek cen nawozów, paliwa, energii i pensji pracowników. Plantatorzy ubolewają nad zwiększonymi kosztami i tłumaczą, że truskawki najzwyczajniej w świecie nie mogą być tanie.

- Na tę chwilę jest ciężko oszacować, ile konsumenci będą płacić za kilogram tych owoców, bo nie wiadomo, ile ich będzie na rynku. Mogę jednak uspokoić, że na pewno nie będą to tak drastyczne kwoty, jak 50 zł za kg czy 100 zł za kobiałkę - uspokaja Damian Fudecki ze Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki, cytowany przez portal wiadomosci.wp.pl.

Wygląda na to, że pozostaje trzymać kciuki. Pytanie tylko: jak długo? Nie chcemy tu nikogo poganiać, ale przypominamy, że na polskie truskawki czekamy co roku, jak na zbawienie!

Jeśli szukasz inspiracji na obiad, polecamy mielone klopsy z burakami. Smakują obłędnie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także