NewsyRestauratorzy apelują o otwarcie ogródków. Twierdzą, że rząd zapomniał o gastronomii

Restauratorzy apelują o otwarcie ogródków. Twierdzą, że rząd zapomniał o gastronomii

Restauratorzy apelują o otwarcie ogródków. Twierdzą, że rząd zapomniał o gastronomii
Ewa
26.04.2021 11:59, aktualizacja: 18.09.2023 13:08

Chociaż możemy zaobserwować stopniowe luzowanie obostrzeń, to o branży gastronomicznej jest wciąż cicho. Właściciele załamują ręce.

470043472192298934

Poniedziałek to dzień otwarcia

Już dzisiaj możesz umówić się do fryzjera i kosmetyczki, uprawiać sport na świeżym powietrzu, a do szkół wrócili uczniowie klasy 1-3 i przedszkolaki. Mimo wciąż trwającej trzeciej fali zachorowań, rząd zdecydował się na stopniowe luzowanie obostrzeń. Są jednak branże, które pominięto.

Zamknięci od października

Lokale gastronomiczne są zamknięte od 24 października. Mogą działać jedynie na wynos. Niektóre z nich decydują się na otwarcie, wbrew panującym zaleceniom, traktując to jako ostatnią deskę ratunku.

Sławomir Grzyb, sekretarz Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej, podaje, że do 20 tys. lokali gastronomicznych nie otrzymało żadnej pomocy z Tarczy 6.0. Z kolei z Tarczy PFR 2.0 na ok. 76 tys. działających lokali w Polsce, skorzystały jedynie 15592 firmy.

Rząd udaje, że pomaga.mówi Sławomir Grzyb w rozmowie z money.pl

Otwarcie ogródków może być pomocnym rozwiązaniem

Otwarcie ogródków umożliwiłoby restauracjom względny powrót do normalności. Eksperci rekomendują takie rozwiązanie, jako bezpieczne.

Gdyby decyzja w sprawie obostrzeń zależała ode mnie, to pewnie w tej chwili lub bardzo niedługo sugerowałbym otwarcie ogródków restauracyjnych. Wiele krajów już to robi. Pogoda na to pozwala, a na zewnątrz dochodzi do małej liczby zakażeń. To mógłby być pierwszy krok otwarcia dający pewną normalność.prof. Miłosz Parczewski w rozmowie z radiem Zet
470043472192757686

Szczegóły poznamy już w środę

Czy rząd zdecyduje się na takie rozwiązanie i otworzy restauracyjne ogródki na majówkę? To pytanie na ten moment pozostaje bez odpowiedzi. Liczymy, że zaplanowana na 28.04 konferencja ministra zdrowia rozwieje wątpliwości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także