PoradyAzjatyckie biedronki pchają się do domu na potęgę. Popularna przyprawa skutecznie je odstraszy

Azjatyckie biedronki pchają się do domu na potęgę. Popularna przyprawa skutecznie je odstraszy

Biedronki azjatyckie
Biedronki azjatyckie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

24.10.2023 12:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wydaje nam się, że biedronki są zupełnie nieszkodliwe. Babcie uczyły nas wierszyków o tych owadach, często pozwalaliśmy im siada sobie na rękę. Ogrodnicy je sobie cenią, bo zjadają mszyce. Niestety, nie każdy rodzaj biedronki jest tak wspaniały. Odkąd w Polsce pojawiły się szkodliwe biedronki azjatyckie, na siłę pchają się do domów. Jak się ich pozbyć?

Biedronki azjatyckie (arlekiny) to gatunek inwazyjny, który w ciągu ostatnich 20 lat rozprzestrzenił się na terenie Europy i Ameryki. Ich wygląd różni się od tego, który mają zwykłe biedronki. Pancerz ma barwę od żółtego, przez pomarańczowy i czerwony, po czarny. Znajduje się na nich różna liczba kropek (0-23).Żywią się mszycami, ale zjadają też larwy innych biedronek i nadgryzione owoce. Przemieszczają się w dużych grupach i jesienią szukają cieplejszych miejsc. Na potęgę pchają się do domów i osadzają się na rozgrzanych ścianach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kolejną istotną rzeczą jest fakt, że te biedronki gryzą, gdy poczują się zagrożone. Mogą nas ukąsić, gdy przez nieuwagę je zgnieciemy. Ich ugryzienie jest bolesne i swędzące, często kończy się opuchlizną. U osób uczulonych może wystąpić silna reakcja alergiczna. Najbardziej niebezpieczne jest ukąszenie w okolicy twarzy i szyi.

Biedronki azjatyckie - jak się ich pozbyć?

Przede wszystkim największą walkę z insektami musimy przeprowadzić podczas jesieni, gdyż wtedy pchają się one do domów. Świetnym rozwiązaniem są więc moskitiery i uszczelnienie wszystkich elewacji, ale możemy pomóc sobie jeszcze bardziej. Arlekiny nienawidzą niektórych zapachów i dobrze jest mieć pewne rośliny i przyprawy. Warto posadzić w ogrodzie lub większej doniczce chryzantemy. Owady nie lubią zapachu tych kwiatów.

Azjatyckie biedronki pchają się do domów
Azjatyckie biedronki pchają się do domów© Adobe Stock

Możemy też spryskać ściany olejkami eterycznymi. Najlepiej sprawdzają się kamfora, mentol i olejek pomarańczowy. Dobrym pomysłem jest też poukładanie skórek z cytryny. Biedronki azjatyckie unikają zapachu kwaśnych owoców i ta prosta rzecz je odstraszy. Nie lubią też zapachu goździków i liści laurowych. Możemy umieścić te zioła w lnianym woreczku i powiesić blisko okien.

Co gdy już dostaną się do domu?

Pierwszy sposób to wyłapanie biedronek odkurzaczem, trzeba jednak wyrzucić worek i wynieść gdzieś daleko, bo biedronki łatwo się z niego wydostaną. Warto wykonać oprysk z olejków eterycznych i spirytusu salicylowego (wódki), a następnie spryskać ściany, na których są insekty. Możemy też zainwestować w lampy owadobójcze, a w ostateczności chemiczne preparaty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także