To właśnie te owady są dodawane do żywności. Jest cała lista
Rzeczywistość, związana z produktami, które są dostępne na rynku, nie przestaje zaskakiwać. Z pewnością, dobrze wiesz, że w ostatnich miesiącach dużą popularnością (bardziej tą negatywną) cieszy się żywność z dodatkiem robaków i owadów. Dodatki z nich oficjalnie dopuszczono do spożycia w całej Unii Europejskiej. Jako, że być może nie zdajesz sobie sprawy, z tego co jesz, to przygotowaliśmy dla ciebie najważniejsze informacje. Lista owadów jest dość długa.
30.06.2023 | aktual.: 30.06.2023 10:16
Na początku roku 2023 pojawiła się mąka ze świerszczy domowych. Zaledwie kilka miesięcy później, lista owadów, znacznie się powiększyła. Żywność, która zawiera w sobie robaki i owady posiada specjalne oznaczenia, ale nikt raczej nie zwraca na nie uwagi. A warto. Bo dzięki temu masz świadomość, czy przypadkiem nie jesz produktu, który wyróżnia się kolorem, trwałością, czy połyskiem, właśnie dzięki zastosowaniu robaków.
Czy żywność z robakami jest groźna dla zdrowia?
Według prof. Małgorzaty Nowackiej z Wydziału Nauk o Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, owady są źródłem pełnowartościowego białka, tłuszczu, nienasyconych kwasów tłuszczowych, składników mineralnych, witamin i chityny, która może pełnić rolę błonnika. Hodowla owadów ma mniejszy wpływ na środowisko niż tradycyjna hodowla zwierząt.
Chociaż spożycie żywności z owadów nie stanowi obecnie zagrożenia dla polskich hodowców innych zwierząt, obserwuje się trend ograniczania spożycia mięsa. W Europie coraz więcej firm wprowadza produkty oparte na owadach, które muszą spełniać ściśle określone wymogi jakości, bezpieczeństwa i higieny, co zapewnia ochronę konsumentów i promuje dalsze badania nad wykorzystaniem owadów w żywności.
Żywność z owadami i robakami - pełna lista
Na początku pojawiła się mąka ze świerszczy, a kilka miesięcy później, kolejna produkty, w których wykorzystuje się robaki i owady i jest to w pełni dozwolone. Należą do kategorii produktów, określanych przez Unię Europejską, jako "nowa żywność". W niektórych przypadkach, możesz być zaskoczony.
Te robaki i owady można znaleźć w żywności:
- Mącznik młynarek - robaki mączne, takie jak larwy mącznika młynarka i robaczki smocze, są popularnym źródłem białka w produkcji żywności. Mają wysoką zawartość białka (ponad 50%) oraz dostarczają cennych składników odżywczych, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminy z grupy B. Są wykorzystywane jako składniki w przetworach spożywczych, takich jak białkowe batony, kule energetyczne i karma dla zwierząt.
- Larwy pleśniakowca lśniącego - można go spotkać w postaci mrożonej, suszonej, pasty i sproszkowanej.
- Szarańcza wędrowna - wykorzystuje się ją do produkcji suszonych przekąsek, czy batonów białkowych.
- Karaczan - czarny karaczan to gatunek owada, który cechuje się wysoką zawartością białka oraz zdrowymi tłuszczami, przy niskiej zawartości tlenków cholesterolu. Dzięki swojej łatwej adaptacji do różnych warunków środowiskowych, jest stosunkowo prosty w hodowli. Obecnie jest wykorzystywany głównie jako składnik karmy dla zwierząt. Olej pozyskiwany z czarnego karaczana, bogaty w kwasy tłuszczowe i antyoksydanty, znajduje zastosowanie w produkcji kosmetyków i suplementów diety.
- Świerszcz domowy - podstawa mąki ze świerszczy.
- Larwa mszycy - koszenila - ten powszechnie stosowany barwnik spożywczy jest wykorzystywany w przetworach mięsnych, słodyczach, napojach i innych produktach spożywczych.
- Larwy jedwabnika - wykorzystuje się je do produkcji mleka sojowego i żelatyny.