Zwróć uwagę na ten kod. Po nim rozpoznasz, że w produkcie są robaki
Nie da się ukryć, że robaki w jedzeniu to temat, który w ostatnim czasie przewija się w wielu mediach - polskich i zagranicznych. Czy zdajesz sobie sprawę, że spożywałeś owady, zanim stało się to modne? Wiele produktów zawiera spreparowane ciała robaków. W jaki sposób możesz to rozpoznać?
09.03.2023 | aktual.: 09.03.2023 16:56
Robaki w jedzeniu - czy wiesz, że zjadasz je nieświadomie?
Suszone świerszcze, czy mąka z nich przygotowana to temat na czasie, który u wielu osób wywołuje obrzydzenie. Niezwykle trudno jest sobie wyobrazić fakt, że byłoby się w stanie zjeść taki produkt. Ale czy wiesz, że robaki w jedzeniu występują już od naprawdę długiego czasu. Nie miały one jednak takiej formy, jak produkty, które zostały dopuszczone przez Unię Europejską do użytku. Najczęściej są to spreparowane ciała owadów i innych zwierząt, które występują w postaci popularnych konserwantów.
Jak dobrze wiesz, konserwanty występują w niemal każdym produkcie spożywczym. Ich celem jest przedłużenie trwałości danego produktu i zapobieganie ich zepsuciu. Dokładne czytanie etykiet i umiejętność rozszyfrowania symboli danych konserwantów, pozwoli ci wykryć robaki, które mogą być obecne w jedzeniu. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Popularne spożywcze konserwanty - jak rozpoznać robaki w jedzeniu?
Z pewnością, dobrze wiesz, że konserwanty są oznaczone literką "E". Najważniejsze jest jednak to, co dalej, czyli kod, który pozwoli rozszyfrować dany składnik. Nie jest to takie proste, dlatego postanowiliśmy przygotować dla ciebie krótką "ściągawkę", która może okazać się pomocna podczas zakupów.
Sproszkowane robaki w jedzeniu występują pod postacią następujących kodów:
- E904 - to bardzo popularny szelak, który wykorzystuje się w przemyśle spożywczym do produkcji słodyczy, czy nabłyszczania warzyw i owoców; robi się go z czerwców, czyli pluskwiaków, które żyją na drzewach;
- E121 - konserwant dodawany do czerwonych produktów (np. jogurtów) o smaku truskawkowym, malinowym, czy poziomkowym; jest to odmiana koszenili, wytwarzana z czerwców kaktusowych;
- E120 - to popularna koszenila, która powstaje ze spreparowanych ciał czerwców kaktusowych; wykorzystuje się ją w napojach i słodyczach o kolorze czerwonym.
Zobacz na naszym kanale YouTube, jak przygotować makaronowe gniazda z kurczakiem i sosem pomidorowym: