Wyszedł na jaw przepis na czerwony barszcz z 1910 roku. Dzięki prostemu patentowi miał boski kolor
Jeśli chodzi o tradycję zup w Polsce, można by o tym napisać niejedną książkę. Są jednak dwie zupy, których historia jest zdecydowanie najdłuższa. Są to oczywiście barszcze. A ponieważ wielkimi krokami zbliżają się święta, podamy wam dzisiaj unikalny przepis na barszcz czerwony z 1910 r., którym zachwycicie całą rodzinę.
03.11.2022 10:34
Chociaż pierwsze wzmianki o barszczu czerwonym z grzybowym farszem jako potrawie wigilijnej pochodzą z XVI wieku, to sam barszcz sięga jeszcze wcześniejszych czasów.
Można się tego zresztą domyślić, biorąc pod uwagę nazwę tej zupy. Początkowo barszcz był bowiem przyrządzany właśnie z heracleum sphondylium, czyli barszczu zwyczajnego - rośliny z rodziny selerowatych.
Dopiero później porzucono ten zwyczaj i zaczęto przyrządzać zakwas buraczany. I to właśnie ten składnik jest meritum barszczu czerwonego, a jego użycie jest coraz mniej popularne w XXI wieku. Jednak przepis na barszcz czerwony z 1910 r. - jak się domyślacie - go nie pomija. Jego użycie gwarantuje wspaniałe doznania smakowe, wizualne i oczywiście: pełen szacunek u każdej babci w rodzinie.
Barszcz czerwony z 1910 r.
Składniki:
- 1 litr zakwasu z buraków
- 2 litry wody
- 3 buraki
- 4 liście laurowe
- 5 kuleczek ziela angielskiego
- 7 ziarenek pieprzu
- 15 sztuk suszonych grzybów
- 2 cebuli
- 1 seler
- 3 pietruszki
- 5 marchewek
- sól, pieprz, cukier, majeranek
Sposób przygotowania:
Marchewkę, pietruszkę i selera obierz i pokrój w ćwiartki. Cebulę opal.
Teraz warzywa wrzuć do wody, dodaj ziele angielskie, liść laurowy, pieprz i suszone grzyby. Dwa buraki przekrój na pół i również dorzuć do garnka. Gotuj na średnim ogniu przez półtorej godziny.
Po tym czasie dolej do zupy zakwas buraczany. Zrób to na kilka razy i sprawdzaj kwaśność swojego barszczu - może postanowisz zredukować lub zwiększyć dawkę zakwasu. Pamiętaj, że od tego momentu nie powinnaś doprowadzać zupy do wrzenia.
Ostatniego buraka zetrzyj na średnich oczkach tarki i wrzuć do garnka. Dodanie go do zupy dopiero na tym etapie sprawi, że barszcz będzie miał piękny, czerwony kolor.
Dopraw solą, pieprzem, cukrem i majerankiem. Zdejmij z ognia i odłóż do schłodzenia - najlepiej na kilka godzin. Następnie przecedź.
Skoro był już tradycyjny barszcz czerwony, to może teraz żur? Przepis w tym filmiku z naszego kanału na YouTube.