Brzoskwiniowa chmurka błyskawicznie znika z blaszek. Kultowe ciasto w nowej odsłonie
Brzoskwiniowa chmurka to deser, któremu naprawdę trudno jest się oprzeć. Kruche ciasto, masa budyniowa i śmietankowa, brzoskwiniowa galaretka i chrupiąca beza to połączenie idealne.
06.10.2023 | aktual.: 06.10.2023 07:21
Chociaż popularniejsza jest malinowa wersja tego ciasta, to w moim domu brzoskwiniowa chmurka rozgościła się na dobre. Ciasto jest ciekawe i piękne, bo skrywa w sobie warstwy o różnych smakach i teksturze. Z blaszki znika w mgnieniu oka, a cała moja rodzina za każdym razem odlicza minuty do pokrojenia deseru. Jest słodko i przepysznie, a z tym przepisem poradzi sobie nawet cukierniczy amator. Ciasto prezentuje się pięknie na talerzu, dzięki czemu sprawdzi się również na specjalne okazje. W moim domu zastąpiło nawet klasyczny tort w czasie urodzin.
Brzoskwiniowa chmurka
Składniki:
Ciasto kruche:
- 150 g mąki pszennej,
- 100 g masła,
- 5 łyżek cukru pudru,
- 3 żółtka,
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 1 opakowanie cukru wanilinowego.
Masa budyniowa:
- 1 opakowanie budyniu waniliowego,
- 700 ml mleka,
- 3 łyżki cukru,
- 100 g masła.
Galaretka z brzoskwiniami:
- 3 galaretki brzoskwiniowe,
- 500 ml wrzącej wody,
- 5 połówek brzoskwiń w syropie.
Masa śmietankowa:
- 660 ml śmietanki 36%,
- 250 g serka mascarpone,
- 5 łyżek cukru pudru.
Beza z migdałami:
- 3 białka,
- 100 g drobnego cukru,
- 2 łyżeczki skrobi ziemniaczanej,
- płatki migdałów - do posypania.
Sposób przygotowania:
Krok 1: Zaczynam od kruchego ciasta. Mąkę przesypuje na blat, dodaję pokrojone masło i chwilę wyrabiam. Następnie dodaję żółtka. Do powstałej masy dosypuję cukier puder, cukier wanilinowy oraz proszek do pieczenia i wyrabiam. Formuję kulę, owijam ją folią spożywczą i wkładam do lodówki na 45 minut.
Krok 2: Przechodzę do bezy. Białka ubijam na sztywną pianę, stopniowo wsypując cukier. Na koniec dodaję skrobię ziemniaczaną. Blaszkę odwracam do góry nogami, kładę papier i rozprowadzam pianę z białek. Posypuję płatami migdałów i wstawiam do piekarnika rozgrzanego do 140 st. Celsjusza na 50-60 minut.
Krok 3: Budyń mieszam z 50 ml mleka, pozostałe zagotowuję w garnku wraz z dodatkiem cukru. Następnie dodaję rozpuszczony proszek budyniowy i gotuję, aż powstanie gęsty budyń. Odstawiam do wystudzenia.
Krok 4: Schłodzonym ciastem wykładam blaszkę, odrywając kawałki masy. Chłodzę przez 15 minut w lodówce, a następnie nakłuwam widelcem i wstawiam do piekarnika rozgrzanego do 190 st. Celsjusza na 13-15 minut.
Krok 5: Galaretki rozpuszczam we wrzątku i odstawiam do wystudzenia.
Krok 6: Masło rozcieram przy pomocy miksera, dodając po łyżce wystudzonego budyniu.
Krok 7: Na upieczonym i wystudzonym spodzie rozprowadzam masę budyniową i układam pokrojone na kawałki brzoskwinie w syropie. Zalewam całość tężejącą galaretką. Odstawiam do lodówki na godzinę, żeby galaretka porządnie stężała.
Krok 8: Dobrze schłodzoną śmietankę ubijam wraz z cukrem pudrem na puszystą masę, dodając na koniec serek mascarpone.
Krok 9: Śmietankową masę rozprowadzam na stężałej galaretce i przykrywam upieczoną bezą. Całość chłodzimy w lodówce przez 3-4 godziny. Smacznego!