PoradyByła hitem w PRL, dziś o niej nie pamiętamy. A szkoda, bo opóźnia starzenie

Była hitem w PRL, dziś o niej nie pamiętamy. A szkoda, bo opóźnia starzenie

Chaława była przysmakiem PRL
Chaława była przysmakiem PRL
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
10.08.2023 18:27

Chałwa kojarzy się nam przede wszystkim z czasami dzieciństwa. Chętnie zajadaliśmy się tym słodkim przysmakiem. Niestety, z biegiem czasu przestała być popularna. Zastanówmy się jednak, jaki wpływ ma ów przysmak na nasze zdrowie. Będziecie mocno zaskoczeni.

Z chałwą najbardziej kojarzy nam się niesamowita słodkość i kruchość. Czasem zdarzają się bakalie lub orzechy (zależy od tego, jaki rodzaj kupujemy, ja zazwyczaj stawiałam na klasyczną). Co ciekawe, to nie Polacy wynaleźli ów przysmak. Chałwa pochodzi z dalekich Indii (gdzie często do niej dodawano na przykład pistacje) i zdobyła sławę na całym świecie. Przywędrowała nawet do Polski i stała się hitem PRL-u. Nadal możemy znaleźć ją w sklepach, ale nie jest już tak bardzo popularna. A szkoda, bo ma wiele właściwości odżywczych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tarte kotleciki z mrożonego kurczaka i cukinii. Od razu je pokochasz

Jak powstaje chałwa? Sprawa wydaje się być bardzo prosta

Głównymi składnikami są nasiona sezamu oraz karmel. Czasem dorzuca się różne dodatki, na przykład bakalie, orzechy, wanilię oraz kakao. Jak się przygotowuje chałwę? Na początku trzeba wysuszyć i oczyścić sezam, a następnie go uprażyć. Ziarna się miesza i poddać procesowi emulgacji. Mieszaniem zajmują się specjalne maszyny, które mieszają sezam z karmelem i dodatkami. Dzięki nim powstaje idealna chałwa. Jest ona słodziutka i bardzo krucha. Każdy kraj ma swoją bazę do przygotowania przysmaku. W Ukrainie jest to mak lub słonecznik, w Turcji sezam, zaś w Indiach... tarta marchew.

Chałwa
Chałwa© Pexels

Przysmak jest bardzo słodki i kaloryczny, ale też zdrowy

W 100 gramach jest aż 550 kcal, co oznacza, że przekąska jest niezwykle kaloryczna. Odpowiedzialność za to ponoszą oleiste rośliny. Na szczęście te kalorie nie są aż tak szkodliwe, na jakie wyglądają. Chałwa ma mnóstwo zalet. Zawiera aż 12 gramów białka. Sezam jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-9. Zapobiegają one odkładaniu się złogów we krwi, obniżają też poziom trójglicerydów, tym samym chronią przed miażdżycą i chorobami układu krążenia. To jeszcze nie jest wszystko. Przysmak ma w sobie witaminę E, która walczy z wolnymi rodnikami i opóźnia starzenie się skóry. Nic więc dziwnego, że nazywana jest witaminą młodości.

W chałwie znajdziemy również minerały, na przykład dobrze przyswajalne żelazo, fosfor, magnez, wapń oraz sód. Ponoć chałwa jest bardzo dobrym afrodyzjakiem, po który powinni sięgać mężczyźni. Słodkość pomoże przy problemach z potencją.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także