NewsyCeny owoców znów zaskakują. Najpierw czereśnie, teraz drożeją borówki

Ceny owoców znów zaskakują. Najpierw czereśnie, teraz drożeją borówki

Ceny owoców znów zaskakują. Najpierw czereśnie, teraz drożeją borówki
Ewa

13.05.2022 19:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ceny owoców i warzyw zdają się osiągać wręcz absurdalne wartości. Kilka dni temu internet obiegły zdjęcia z targu, na którym cena i kilograma czereśni wynosiła ponad 260 zł.

Szokująca cena czereśni wywołała ogromne poruszenie. Internauci przeliczali ceny mieszkań na czereśnie, a niektórzy zacierali ręce z myślą o zbiorach. Przyglądając się cenom w sklepach można zauważyć, że owoce i warzywa osiągają rekordowe ceny, niedawno sieć obiegło zdjęcie niespotykanie drogich. borówek.

Obraz

Ceny owoców w 2022 roku

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w kwietniu 2022 roku inflacja wynosiła ponad 12%. Z danych wynika też, że żywność i napoje podrożały w rok o 12,7 %, nośniki energii o 27,3%, a paliwa o 27,8%. Wszystko drożeje  i to w zatrważającym tempie.

Mimo to cena czereśni, która obiegła media sprawiła, że wiele osób przecierało oczy ze zdumienia. W szczecińskiej hali targowej czereśnie kosztują "tylko" 120 zł za kilogram.

Ludzie trochę kupują, ale generalnie to częściej się przyglądają i zastanawiają, jak to jest możliwe, że tyle kosztujązdradza portalowi Wszczecinie.pl ekspedientka z punktu handlowego

Nie tylko czereśnie zaskakują ceną. Horrendalnie drogie są między innymi borówki.

Dlaczego owoce i warzywa są drogie?

Eksperci wymieniają najważniejsze czynniki: sytuacja zewnętrzna czy wewnętrzna w kraju. Wysoka cena energii przekłada się na wyższe koszty utrzymania uprawy, więc hodowca najzwyczajniej w świecie musi podnieść ceny swoich produktów, żeby nie być stratnym. W górę poszły również ceny nawozu, niezbędnego do uprawy. Trzecim powodem jest problem z pracownikami.

Wiemy, że duża część pracowników, którzy pracują w ogrodnictwie czy sadownictwie pochodzi głównie zza wschodniej granicy. Bieżąca sytuacja zewnętrzna powoduje, że o takiego pracownika trudniej. W związku z tym pensje dla dziś zatrudnianych wzrosłymówi w rozmowie z portalem Gloswielkopolski.pl, dr hab. Sebastian Stępień, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

o tego wszystkiego dochodzi jeszcze osłabiający się złoty, który sprawia, że warzywa i owoce sprowadzane zza granicy również stają się coraz droższe.