NewsyEkspertka pokazała, jak należy jeść pomidory. Wiele osób wciąż popełnia błąd

Ekspertka pokazała, jak należy jeść pomidory. Wiele osób wciąż popełnia błąd

Katarzyna Bosacka radzi, w jakiej formie jeść pomidory
Katarzyna Bosacka radzi, w jakiej formie jeść pomidory
Źródło zdjęć: © Instagram | katarzynabosacka

11.11.2023 11:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pomidory to bez wątpienia bardzo zdrowy produkt. Najczęściej dodajemy go do sałatek i robimy z nim kanapki. Jesteśmy przekonani, że powinniśmy go spożywać w wersji surowej, jak inne warzywa lub owoce. Okazuje się, że to mylne przeświadczenie. Katarzyna Bosacka dokładnie wyjaśnia całą sprawę.

Pomidory najlepiej jeść w formie przetworzonej, po obróbce cieplnej. Dlaczego? Musimy zwrócić uwagę na bardzo ważny składniki, czyli likopen. Związek ten ma działanie antyoksydacyjne i chroni nasz organizm przed wolnymi rodnikami. Ma też właściwości przeciwnowotworowe. Oprócz tego nadaje warzywom i owocom czerwony lub pomarańczowy kolor.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak prawidłowo jeść pomidory? Katarzyna Bosacka wyjaśnia

Okazuje się, że im dłużej gotujemy pomidory, tym więcej likopenu się wydziela. Świeże mają tylko 4 mg tego składnika w 100 gramach, po obróbce wartość wzrasta przez 17 mg (dotyczy to keczupu) do nawet 25 mg (koncentrat pomidorowy). Obróbka termiczna tego warzywa (a raczej owocu, bo botanicznie pomidor jest owocem) jest dobra dla naszego organizmu, gdyż możemy z tego składnika korzystać. Właśnie z tego powodu, jak wspomina Katarzyna Bosacka, kuchnia włoska i śródziemnomorska jest taka zdrowa i polecana niemalże każdej osobie.

- Jeśli dodamy oliwę lub olej roślinny, to wtedy ten likopen lepiej nam się przyswaja - mówi Katarzyna Bosacka w swoim filmiku.
Pomidory w wersji przetworzonej są zdrowsze
Pomidory w wersji przetworzonej są zdrowsze© unplash | Dennis Klein

Wniosek jest taki, że produkty, które wytwarza się z pomidora, są od niego o wiele zdrowsze. Niestety, wiele osób o tym nie ma pojęcia i dalej myśli, że surowe warzywo ma więcej składników odżywczych. Nie oznacza to jednak, że mamy zrezygnować ze świeżych pomidorów dla tych przetworzonych. Możemy korzystać z dobrodziejstw i jednych, i drugich. Warto wiedzieć, że zjedzenie kanapki z keczupem nie będzie żadną zbrodnią, bo dostarczymy sobie solidną dawkę likopenu, dzięki czemu ochronimy organizm przez wolnymi rodnikami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także