Spróbujesz i przepadniesz. Małe papryczki z obłędnym farszem
24.07.2023 10:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Quinoa, czyli komosa ryżowa to roślina spokrewniona z komosą białą, dawniej zwana "lebiodą". Quinoa była podstawowym pokarmem Inków. Uprawiano ją tam, gdzie nie było kukurydzy. W kuchni polskiej jest rzadko wykorzystywana, a szkoda, bo to bardzo wartościowy i smaczny produkt. Joanna, autorka bloga Królestwo garów proponuje faszerowane papryczki z komosą.
Komosa ryżowa to doskonałe źródło łatwo przyswajalnego białka. Na tle innych zbóż quinoa wyróżnia się również dużą zawartością cennych aminokwasów takich jak: cysteiny, lizyny czy metioniny. Warto wiedzieć, że jakość białka pochodzącego z komosy ryżowej jest porównywalna do kazeiny, czyli białka mleka krowiego. Z tego powodu też ziarna komosy są polecane osobom, które nie tolerują laktozy. Quinoa nie zawiera glutenu. Dlatego bez obaw mogą sięgać po nią osoby chore na celiakię czy zmagające się z nietolerancją glutenu.
Komosa ryżowa w kuchni
Komosa ryżowa stwarza wiele kulinarnych możliwości. Wyśmienicie smakuje zarówno na słodko, jak i w wersji wytrawnej. Z ziaren komosy możemy przygotować fantastyczne desery czy sałatki. Quinoę można też z powodzeniem podawać w towarzystwie mięs. Świetnie sprawdzi się jako propozycja na śniadanie. Komosa to też genialny składnik, modnych w ostatnich latach "bowli", czyli misek wypełnionych po brzegi wartościowymi produktami. W zestawieniu z awokado, sałatą, kimchi, sezamem i jajkiem ugotowanym na półtwardo komosa stworzy wartościowy posiłek, która zapewni energię i siłę do działania na całe przedpołudnie. Joanna, autorka bloga Królestwo garów, proponuje papryczki nadziewane komosą ryżową. Wypróbujcie przepis.
Na blogu znajdziecie również przepis na kanapkę Monte Cristo
Faszerowane papryczki z komosą ryżową - przepis
Składniki:
Sposób przygotowania:
- Komosę wsyp do garnka, zalej 200 ml zimnej wody, przykryj. Gotuj na dużym ogniu do zagotowania, następnie zmniejsz moc palnika i gotuj, aż komosa wchłonie całą wodę.
- Cebulę pokrój w drobną kostkę. Na patelni rozgrzej oliwę, zeszklij cebulę, dodaj posiekany czosnek oraz posiekane chili (mniej więcej łyżeczka do kawy).
- Duś, aż cebula się zeszkli. Dodaj ugotowaną komosę ryżową, pokrojoną w kostkę cukinię i wymieszaj. Dopraw solą i pieprzem. Ostudź.
- Papryki umyj, osusz, odetnij końcówki z ogonkiem. Wyjmij pestki. Wypełnij papryczki farszem.
- Podawaj na zimno lub zapiecz w piekarniku. W tym celu posmaruj papryczki oliwą i wstawi do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 10 minut.
Zapiekane cukinie — przepis
Takim samym farszem można wypełnić cukinie. Cukinie należy umyć i osuszyć. Zetnij wierzchy, ale ich nie wyrzucaj. Następnie cukinie wydrąż. Napełnij cukiniowe łódeczki farszem i przykryj kapelusikami. Napełnione warzywa ustawi w brytfance wyłożonej papierem do pieczenia, posmaruj oliwą. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. na 20 minut. Przed podaniem posyp startym parmezanem.