NewsyToksyczne pestycydy w jednej z ulubionych przekąsek Polaków. GIS od razu je wycofał

Toksyczne pestycydy w jednej z ulubionych przekąsek Polaków. GIS od razu je wycofał

Sklep - Pyszności; Foto: Canva.com
Sklep - Pyszności; Foto: Canva.com

25.05.2023 14:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Główny Inspektorat Sanitarny informuje o wycofaniu z obrotu określonych partii wafli kukurydzianych. Publiczne ostrzeżenie zostało wydane 24 maja b.r. Powodem jest obecność w produkcie niedozwolonego środka ochrony roślin.

Jak informuje GIS, produkt został wycofany ze względu na zastosowanie w nim kukurydzy, w której stwierdzono śladowe ilości zakazanego pestycydu - chloropiryfosu. Inspektorat apeluje do konsumentów, by nie spożywali produktów wskazanych w komunikacie. Poinformował też, że Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofania kwestionowanych partii wafli. Podjęto również działania, których celem jest wyeliminowanie z rynku produktów, w których może znajdować się kukurydza z niedozwolonym pestycydem.

GIS wycofuje wafle kukurydziane

Szczegóły produktów:

  • Good Food Products Sp. z o.o. Solone Wafle Kukurydziane 105g o kodzie kreskowym EAN: 5900125001836,
  • Good Food Products Sp. z o.o. Solone Wafle Kukurydziane 35g o kodzie kreskowym EAN: 5900125005643, Jeronimo Martins Polska S.A.
  • Pano Wafle Cienkie Kukurydziane z Kaszą Jaglaną i Pieprzem, 105g o kodzie kreskowym EAN: 5900125008750, Jeronimo Martins Polska S.A.
  • Pano Wafle Cienkie Kukurydziane z solą morską, 105g o kodzie kreskowym EAN: 5900125008743.

Spółka Jeronimo Martins Polska S.A. poinformowała klientów o możliwości zwrotu towarów.

Wafle kukurydziane wycofane przez GIS - Pyszności; Fot. GIS
Wafle kukurydziane wycofane przez GIS - Pyszności; Fot. GIS

Zakazany pestycyd w waflach kukurydzianych

Jak pisze portalzywienie.abczdrowie.pl, chloropiryfos to pestycyd, którego od 16 kwietnia 2020 roku nie wolno stosować w Unii Europejskiej. Już w styczniu 2020 roku podjęto działania o szybkim usunięciu go z rynku. Chloropiryfos jest neurotoksyną, która w roślinach zalega nawet do 21 dni. Ma szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, zwłaszcza na układ nerwowy. Badania wykazały również, że wywołuje zaburzenia genetyczne.

W ciągu kilku miesięcy cofnięto zezwolenia na stosowanie chloropiryfosu i zakazano używania go w rolnictwie. W UE nielegalne jest także wykorzystywanie środków owadobójczych zawierających nawet śladowe ilości tego pestycydu - czytamy na portalzywienie.abczdrowie.pl.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także