10 sposobów na to, by nawet bez dokładnego przepisu, danie zawsze wyszło idealnie
Masz ochotę na jakieś danie, ale nie masz kompletnego przepisu? A może próbujesz odtworzyć recepturę babci z pamięci i czegoś ciągle Ci brakuje?
06.02.2019 | aktual.: 18.09.2023 12:52
Nic nie szkodzi ? Dzięki dzisiejszym trikom przygotujesz pyszne danie, mając nawet niekompletny przepis ?
#1 Sposób gotowania podstawowych składników
Warto pamiętać, że tak naprawdę podstawą naszych obiadów są ziemniaki, makarony, kasza i ryż. Warto więc zapamiętać podstawowe proporcje i czas gotowania dla każdego składnika. W ten sposób stworzysz solidny fundament pysznego obiadu.
#2 Początek jest zazwyczaj ten sam
Kiedy przygotowujesz danie z użyciem cebuli, zazwyczaj pierwszym etapem jest połączenie jej na patelni z surowym mięsem. Jeśli będziesz pamiętać o tej kolejności, to duży plus!
#3 Zamiana składników o podobnych rozmiarach i smakach
To kolejna ważna zasada, o której warto pamiętać. Jeśli nie masz do dyspozycji m.in. szpinaku, zawsze możesz zastąpić go jarmużem. Podobnie jest z podmianą czerwonej cebuli na białą.
#4 Pamiętaj o soku z cytryny i soli
Aby smak potrawy był wyrazisty, pamiętaj o dodaniu odpowiedniej ilości soli oraz soku z cytryny. To na pewno wzbogaci smak każdej potrawy!
#5 Miej pod ręką podstawowe składniki
Jeśli Twoja kuchnia będzie wyposażona w podstawowe artykuły spożywcze, zawsze uda Ci się stworzyć coś pysznego. Pamiętaj o najczęściej stosowanych przyprawach, jajkach, mleku, mące, maśle. Dzięki temu będziesz mogła zaszaleć i jednocześnie przygotować genialny obiad.
#6 Opanuj przygotowanie podstawowych sosów
Na ich bazie przygotujesz wiele smacznych potraw. Tym samym nie będziesz potrzebować szczegółowego przepisu na sos, bo przygotujesz go samodzielnie z pamięci lub z pomocą notatnika ?
#7 Kolejność dodawania składników jest bardzo ważna
Przygotowując obiad, musisz pamiętać również o odpowiedniej kolejności dodawania składników. I tak, w pierwszej kolejności powinna iść cebula, ponieważ potrzebuje ona czasu, aby wydobyć z siebie to, co najlepsze.
Z kolei czosnek lepiej dodawać później, ponieważ ma tendencje do przypalania.
#8 Termometr kuchenny
Jeśli w przepisie brakuje informacji jak długo piec np. mięso, warto znać temperatury, które świadczą o tym, że pieczony kawałek jest już gotowy. Z taką wiedzą, nie będziesz musiała znać dokładnego czasu pieczenia, wystarczy, że włożysz do mięsa termometr kuchenny i problem sam się rozwiąże.
#9 Korzystaj z ulubionych kombinacji smakowych
Gotujesz dla siebie i swoich bliskich, dlatego też stawiaj na smaki, które lubicie. Jeśli znasz sprawdzone kombinacje, które Wam smakują i jednocześnie są uniwersalne, z pewnością je wykorzystaj!
My kochamy połączenie czosnku i bazylii! A Ty?
#10 Dodawanie ziół
Jest jedna podstawowa zasada, jeśli chodzi o dodawanie ziół. Suszone zioła dodawaj na początku, dzięki czemu świetnie połączą się ze smakiem innych składników. Zaś te świeże wrzucaj na samym końcu. W przeciwnym wypadku mogą być rozgotowane i gorzkie.