Zanurz w nim śledzie i poczekaj godzinę. Natychmiast pozbędziesz się nadmiaru soli i gorzkiego posmaku
Zbyt słone śledzie to prawdziwa kulinarna zbrodnia. Nie musimy jednak rezygnować wtedy z tego przysmaku. Istnieją proste i skuteczne sposoby na zaradzenie temu problemowi. Jak pozbyć się nadmiaru soli ze śledzi? Wszystkie sposoby wyjaśniamy w artykule.
Śledzie albo się uwielbia, albo się ich nie znosi. W dzieciństwie wielu z nas wykrzywiało się na samą myśl, by później, w dorosłym życiu, zakochać się w nich do szaleństwa. Są jednak sytuacje, w których nawet najwięksi smakosze pokręcą na tę potrawę nosem. Jeśli śledzie są zbyt słone, stają się ciężkie do przełknięcia.
Jakie powinny być? Słone - owszem. Jednak jedynie w sposób przyjemnie wyczuwalny, a nie zahaczający o uczucie goryczki na języku. Kruche - tak. Delikatne - jak najbardziej! A może również lekko kwaskowate? Te efekty można osiągnąć również za pomocą odpowiedniego namoczenia śledzi.
Jak pozbyć się nadmiaru soli ze śledzi?
Jak już zdążyliśmy zdradzić - oczywiście przez namaczanie.
Istnieją dwie szkoły namaczania śledzi. Pierwsza z nich zakłada użycie wody, a druga mleka. Jakie są różnice między tymi sposobami?
Śledzie namaczane zarówno w wodzie jak i mleku tracą swoją słoność. Jednak użycie mleka zdecydowanie przyspiesza ten proces. Mleko posiada właściwości neutralizujące słony smak, na dodatek dodaje rybom kruchości i delikatnego, mlecznego aromatu.
Istnieje jeszcze trzeci sposób namaczania śledzi. Używa się w nim zsiadłego mleka. Sfermentowane mleko nada śledziom subtelnej kwaskowości, idealnie komponującej się ze słonym posmakiem.
Jak długo namaczać śledzie?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytanie. Czas namaczania jest zależny od użytego płynu (mleko radzi sobie ze słonością o wiele szybciej), stopnia słoności samych śledzi, jak również naszych osobistych upodobań co do efektu, który chcemy osiągnąć.
Jeśli jednak umieścić optymalne namaczanie śledzi w jakiś widełkach czasowych, powinno to zająć między godziną a kilkunastoma godzinami. Trzeba po prostu próbować.
Warto też pamiętać o kilku zasadach namaczania śledzi. Co jakiś czas trzeba je przemieszać oraz wymienić płyn na nowy. Należy również kontrolować czas i nie przesadzić z nim, bo śledzie zupełnie stracą swój charakterystyczny smak.
Rzuć też okiem na ten nowy przepis z naszego kanału na YouTube.