Taką karkówkę babcia robiła co tydzień. Mięso wychodzi mięciutkie, a sos gęsty bez grama mąki

To jeden z tych przepisów babci, który zawsze się udaje. W dodatku nie ma z nim dużo pracy. Jest idealny na leniwą niedzielę, gdy za oknem pada śnieg. Można pić gorącą herbatę, a obiad praktycznie robi się sam. A potem cała rodzina zajada ze smakiem duszoną karkówkę.

Przepisy babci zawsze się sprawdzają
Przepisy babci zawsze się sprawdzają
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | YURI_ILUHIN

Duszona karkówka z cebulą to danie, które wielu z nas może pamiętać z czasów PRL-u. Wtedy na topie były proste i tanie przepisy, ale trudno odmówić im smaku. W ten sposób karkówkę przygotowywała też moja babcia. Mięso zawsze było delikatne, soczyste i zachwycało niepowtarzalnym aromatem. W dodatku jej przygotowanie nie wymaga zbyt wiele wysiłku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pampuchy z gulaszem cielęcym. Przepis na wspaniały obiad

Nie ma co bać się tłuszczu

Karkówka czasami uważana jest za mięso zbyt tłuste. Jednak lepiej zwrócić uwagę na to, że jest niezwykle soczysta i miękka. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu połączeniu tłuszczu z mięśniem, to ma wpływ na konsystencję mięsa po przygotowaniu. Przy odpowiednich technikach kulinarnych karkówka staje się delikatna i niemal rozpływa się w ustach. Właśnie taka wychodzi ze sprawdzonego przepisu mojej babci.

Wspominam ten smak

W latach PRL jadło się dania, które były nie tylko proste w przygotowaniu, ale również oparte na łatwo dostępnych składnikach. Tak duszona karkówka, podkręcona dodatkiem cebuli i przypraw, to kulinarny klasyk. Do dziś często wracamy do tego przepisu. Mięso nabiera niepowtarzalnego smaku. To zasługa aromatycznego sosu z cebulą. Warto zrobić to danie od razu na dwa dni, bo świetnie smakuje po odgrzaniu.

Składniki potrzebne do przygotowania:

  • sześć łyżek oleju roślinnego,
  • 1 kg karkówki wieprzowej,
  • 6 cebul,
  • 2 liście laurowe,
  • 3-4 ziela angielskie,
  • sól i pieprz do smaku,
  • 3/4 szklanki wody.

Sposób przygotowania:

  1. Karkówkę wieprzową pokrój w niezbyt cienkie plastry. Oprósz je z obu stron solą oraz pieprzem. Na patelni rozgrzej olej i wyłóż przygotowane plastry karczku. Smaż z obu stron, aż mięso się zarumieni.
  2. Obsmażone mięso zdejmij i odłóż na bok. Na tej samej patelni z olejem podsmaż pokrojoną w średniej wielkości kostkę cebulę na rumiano.
  3. Karkówkę przełóż do garnka lub głębokiej patelni, dodaj podsmażoną cebulę, ziele angielskie i liście laurowe. Zalej wodą i duś pod przykryciem na małym ogniu przez 3 godziny.

Jak podawać duszoną karkówkę?

Do tak przygotowanej karkówki najlepiej podać ziemniaki i ogórki kiszone. Połączenie delikatnego, kruchego mięsa w towarzystwie aromatycznego sosu i cebuli jest doskonałą propozycją na rodzinną ucztę.

Wybrane dla Ciebie