Kotlety po kijowsku robię co weekend. Smaczniejsze niż tradycyjne schabowe
Kotlety po kijowsku to hit wielu imprez i rodzinnych obiadów. Wciąż uchodzą za eleganckie i z francuskim sznytem. Ich historia jest ciekawa, a smak wybitny. Lepsze niż schabowe? Według mnie tak, dlatego regularnie wracam do tego przepisu.
Kotlety kijowskie znane są bardziej pod nazwą dewolaj. Swoje korzenie mają w XVIII-wiecznej Rosji, ale ich francuskie określenie stało się znacznie bardziej popularne. Jednak nie nazwa ma tu znaczenie, ale smak. To dzięki niemu danie jest popularne do dziś. Wracam do przepisu na te kotlety systematycznie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kotlet drobiowy w takim wydaniu stał się hitem w moim domu. U ciebie będzie tak samo
Idealne, bo z drobiu
Nazwa de volaille, która po francusku oznacza "z drobiu", przyjęła się powszechnie w wielu krajach. Od razu wiadomo, na jakie mięso należy postawić, przygotowując takie danie. Oprócz niego będzie potrzebnych jeszcze tylko kilka składników. Klucz do sukcesu tkwi w dobrej jakości maśle oraz aromatycznych ziołach. Filety z piersi kurczaka wystarczy rozbić na cienkie płaty, a potem nadziać je masłem i ziołami, a na koniec zawinąć w roladki. Pokrywa się je chrupiącą panierką z bułki tartej i smaży na złoty kolor.
Dewolaje są znane od lat
To danie kojarzy się z kuchnią PRL-u i pewnie robiła je twoja babcia czy mama. Mimo to wciąż cieszy się dużą popularnością. Kotlety wyglądają elegancko na talerzu, dlatego często podawane są na uroczystościach rodzinnych. Jednak wszystko, co najlepsze w tych kotletach, ukazuje się dopiero po ich przekrojeniu. To roztopione masło, które dodaje smaku i zapewnia soczystość mięsa drobiowego. Gdy do tego doda się aromatyczne zioła, kompozycja jest wybitna.
Masło ziołowe do kotletów
Kotlety należy faszerować ziołowym masłem. Jak je przygotować? Do miękkiego masła dodaj 2 ząbki czosnku, drobno posiekany koperek lub natkę, sól i pieprz. Całość dobrze wymieszaj i uformuj w osełkę. Owiń ją folią i włóż do lodówki. Masło do kotletów, niezależnie czy z dodatkami, czy nie, powinno być dobrze schłodzone. Najlepiej wyjąć je z lodówki tuż przed użyciem. Dzięki temu zachowa odpowiednią konsystencję wewnątrz kotleta podczas smażenia. A po jego przekrojeniu będzie roztopione i wypłynie, dodając potrawie wyjątkowego smaku.
Kotlety po kijowsku
Składniki:
- kostka masła,
- ok.1 kg filetów z piersi kurczaka,
- sól i pieprz do smaku,
- kilka gałązek koperku lub natki,
- 2 ząbki czosnku (opcjonalnie),
- 3 jajka,
- bułka tarta do panierowania,
- mąka do panierowania,
- olej do smażenia.
Sposób przygotowania:
- Umyj, osusz i pokrój na trzy części każdy z filetów z kurczaka.
- Mięso rozbij i przypraw solą oraz pieprzem. Następnie wstaw je do lodówki na kilka godzin, aby nabrało odpowiedniego smaku.
- Masło podziel na 9 równych części, a zioła drobno posiekaj.
- Na filetach kładź po kawałku masła i posypuj ziołami, a potem zawijaj w roladki.
- Kotlety panieruj w mące, jajku, bułce tartej i smaż na rozgrzanym tłuszczu.
- Należy je smażyć z każdej strony, by panierka miała złoty kolor. Na samym końcu dobrze będzie odsączyć nadmiar tłuszczu na ręczniku papierowym.