PrzepisProste przepisyUbijam na sztywno i dodaję do mielonego mięsa. Po chwili mam danie jak od najlepszego szefa kuchni

Ubijam na sztywno i dodaję do mielonego mięsa. Po chwili mam danie jak od najlepszego szefa kuchni

Ostatnio przygotowałam kotlety mielone. Były tak smaczne, że rodzina poprosiła o powtórkę. Pomyślałam, że ich zaskoczę i tym razem zrobię kotlety pożarskie. Wyglądają podobnie, ale mogą być znacznie pulchniejsze dzięki jednemu dodatkowi.

Kotlety mielone z pianą z białek
Kotlety mielone z pianą z białek
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | MYCHKO

Kotlet mielony a pożarski? Nie wszyscy wiedzą, jaka jest między nimi różnica. Te drugie to po prostu kotlety z drobiu lub drobiowo-cielęce. Teraz tych nazw używa się wymiennie, a najczęściej po prostu mówimy "kotlety" w obu przypadkach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kotlety mielone z warzywami. Przepis, który pokocha cała rodzina

Nie tylko kulinarne wspomnienie

Kotlety pożarskie wiążą się z kulinarnymi wspomnieniami. Kiedyś były bardzo popularne, podawano je w wielu barach mlecznych czy podczas rodzinnych obiadów. Były cenione za delikatny smak oraz chrupkość dobrze przysmażonej, pysznej skórki. Jednak kotlety pożarskie to wcale nie przepis rodem z PRL-u. Wywodzą się z kuchni rosyjskiej, znane są już od początków XIX wieku. Ich nazwa pochodzi od nazwiska karczmarza, u którego spróbował ich sam car Mikołaj II. Tak mu zasmakowały, że trafiły do jego stałych posiłków. W Polsce przepis na kotlet pożarski znany jest od połowy XIX wieku.

Wyjątkowy smak

Mimo że kotlet pożarski tradycyjnie jest przygotowywany z mięsa drobiowego, a konkretnie z kurczaka, wciąż powstają nowe wariacje tego dania. Coraz częściej mięso kurczaka zastępowane jest indykiem. Innowacje dotyczą także sposobu przygotowania. Tradycyjne smażenie można zastąpić pieczeniem w piekarniku, opiekaniem na grillu elektrycznym czy przygotowaniem w airfryerze. Dzięki tym zmianom kotlety stają się zdrowszą wersją swojego klasycznego odpowiednika.

Na ciepło i na zimno

Bardzo smaczna jest też wersja kotletów, do których dodaje się pianę z ubitych białek. Są wtedy wyjątkowo miękkie i pulchne. Są też wyjątkowo soczyste. Przesuszone kotlety? W ich przypadku to po prostu niemożliwe. Smakują zarówno na ciepło w wersji obiadowej, jak i na zimno z sosami i kiszonkami.

Kotlety pożarskie

Składniki:

  • 600 g filetu z indyka,
  • 3 jajka,
  • 1 cebula,
  • kajzerka namoczona w mleku,
  • kilka gałązek koperku,
  • sól, świeżo mielony czarny pieprz,
  • bułka tarta do panierowania,
  • masło klarowane lub olej do smażenia.

Przygotowanie:

  1. Cebulę drobno poszatkuj i zeszklij.
  2. Bułkę zanurz w mleku. Po chwili odciśnij ją.
  3. Mięso drobno posiekaj nożem lub przygotuj w malakserze.
  4. Mięso połącz z żółtkami, zeszkloną cebulą, masłem, namoczoną bułką i przyprawami, dokładnie je wyrób. Pod koniec dodaj koperek i przyprawy.
  5. Białka ubij na sztywno, delikatnie połącz je z mięsną masą, wymieszaj.
  6. Z mięsnej masy formuj kotlety. Następnie obtaczaj je w bułce tartej.
  7. Jeśli masz więcej czasu, możesz je schłodzić w lodówce przez około pół godziny.
  8. Smaż je na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor.


Wybrane dla Ciebie