Zanim wrzucę warzywa i mięso do rosołu, robię jedną rzecz. Podbija smak lepiej niż maggi
Choć wydawałoby się, że w klasycznym przepisie na rosół, za wiele nie da się zmienić... to jednak w kuchni wszystko jest możliwe. Odkąd poznałam ten sposób, często do niego wracam, a już zwłaszcza zimą. Tak przygotowany rosół jest bardziej esencjonalny i aromatyczny.
Przepis na klasyczny rosół jest bardzo prosty, ale możliwości jego wykonania jest mnóstwo. Dlatego w każdym domu smakuje on trochę inaczej. To także kwestia dodatków, bo sposobów na doprawienie tej zupy też jest sporo. Często nawet znani kucharze mają inną opinię na ich temat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeszcze więcej aromatu
Najlepszy przykład to opiekana cebula. Wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej rosołu, bo dodaje zupie słodyczy. Inni kompletnie ją pomijają. Jednak tym razem nie chodzi mi o smak, ale sposób przygotowywania składników. Może to właśnie cebula była inspiracją do tego, by w ten sposób przygotować inne warzywa i mięso? Rosół "pieczony" zdobywa popularność. I nic dziwnego, bo pieczone warzywa mają znacznie lepszy aromat niż te gotowane. Dlatego do takiego rosołu nie potrzeba tak dużo przypraw.
Ważny pierwszy etap
Rosół, który w początkowej fazie przygotowań zamiast na kuchni ląduje w piekarniku, nie wymaga pilnowania czy dodawania składników w określonym czasie. Składniki układa się na blasze, doprawia solą i pieprzem, skrapia oliwą i wsuwa do piekarnika na godzinę. W tym czasie nie potrzebują one naszej uwagi. "Pieczony" rosół można przygotować z mięsa, które najbardziej nam smakuje lub mieszanego, czyli wołowiny, kury i kaczki. Do tego por, marchew, pietruszka oraz cebula, czyli dokładnie te same warzywa, co w wersji gotowanej. Warto dorzucić świeży lubczyk, który doda charakterystycznego posmaku, a także liście laurowe, ziele angielskie i suszone grzyby.
Pieczony rosół
Składniki:
- mięso na rosół - np. 2 udka z kurczaka, 2 skrzydełka i szponder wołowy,
- 1 średniej wielkości cebula,
- 4 marchewki.
- 1 por,
- 2 pietruszki,
- pół selera,
- 3 łyżki świeżego lubczyku
- 4 ziela angielskie,
- 2-3 liście laurowe,
- 3 ząbki czosnku,
- sól i pieprz do smaku,
- olej lub oliwa.
Sposób przygotowania:
- Na blaszce rozłóż mięso i warzywa pokrojone na większe kawałki. Dopraw dość obficie solą i pieprzem do smaku. Skropl całość oliwą lub olejem.
- Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 st. Celsjusza i piecz przez około godzinę. Warzywa i mięso powinny się zarumienić.
- Po upieczeniu przełóż wszystko do garnka, zalej wodą i dodaj przyprawy.
- Gotuj na małym ogniu przez około 3 godziny.
- Dopraw do smaku solą oraz pieprzem.