Polacy leją do rosołu na potęgę. Skład przypomina tablicę Mendelejewa
Jak doprawić rosół? Każdy sposób jest dobry, byle naturalny. Lepiej unikać gotowych przypraw w płynie, bo za ich intensywnym smakiem kryje się mnóstwo konserwantów. Warto dla zdrowia je znacznie ograniczyć.
Przyprawy w płynie, które wielu z nas kojarzy z czasami PRL-u, w dalszym ciągu cieszą się popularnością. Wielu z nas odpowiada ich intensywny smak. Jednak ich skład, a zwłaszcza duża ilość konserwantów, powinien skłaniać do szukania lepszych sposobów na doprawianie zup i innych dań.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najlepsze flaczki z boczniaków. Rozgrzewająca zupa dla całej rodziny
Ma długą historię
Najbardziej znana przyprawa w płynie? To oczywiście maggi. Jej historia zaczęła się w Szwajcarii, gdzie Juliusz Maggi pod koniec XIX wieku zaprezentował swoją recepturę płynnej przyprawy. Wyróżniały ją brązowe, czworokątne buteleczki. Zdobyła taką sławę, że teraz wszystkie przyprawy w płynie określa się terminem "maggi".
Bazuje na lubczyku
Źródłem aromatu jest wyciąg z lubczyku ogrodowego, który stanowi bazę przyprawy. Jednak jej dokładna receptura jest zastrzeżona. Jednak wiadomo, że maggi, które są dostępne w sklepach wzbogacono o takie składniki jak glutaminian monosodowy i inne konserwanty, co nie jest korzystne dla zdrowia.
Łatwo ją zastąpić
Chcesz uniknąć sztucznych dodatków? Naturalną alternatywą jest lubczyk, który może być stosowany zarówno świeży, jak i suszony w zupach, sosach czy bulionach. Innym substytutem jest seler, którego dodatek do wywarów mięsnych wzmacnia korzenny smak. Zamiennikiem przyprawy w płynie może być także sos sojowy. Ma mocny smak i wystarczy go odrobina, by doprawić potrawę. jednak jego skład również nie jest całkowicie naturalny, bo zawiera na przykład benzoesan sodu.
Ważne!
Suszony lub świeży lubczyk dodaj na 15 minut przed końcem gotowania rosołu. Sprawi, że zupa nabierz silniejszego warzywno-ziołowego posmaku.
Inne przyprawy, które warto wypróbować do rosołu:
- Goździki: nadadzą rosołowi lekko słodkawy i korzenny aromat.
- Sos sojowy: w niewielkiej ilości wzbogaci smak rosołu i nada mu delikatnie słony posmak.
- Imbir: dodaj świeżo starty imbir lub szczyptę suszonego, aby nadać rosołowi lekko pikantny i orzeźwiający smak. Będzie też lepiej rozgrzewał.
- Kurkuma: oprócz mocniejszego żółtego koloru, kurkuma nada rosołowi delikatnie słodkawy i lekko ostry smak.