Katarzyna Bosacka radzi, kiedy używać imbiru suszonego, a kiedy świeżego. To ma znaczenie
Imbir to przyprawa, która w ostatnich latach zrobiła niebywałą karierę. Polubiliśmy ją wraz z potrawami kuchni azjatyckiej, doceniamy jej walory zdrowotne i rozgrzewające. Katarzyna Bosacka podpowiada, jak go dobierać do dań i naparów.
Imbir ma charakterystyczny, dość ostry, ale odświeżający smak, który wzbogaca potrawy. Jest również bogaty w cenne składniki odżywcze. Lubimy po niego sięgać szczególnie zimą, bo ma także właściwości rozgrzewające. Do wyboru mamy imbir świeży i suszony. Który wybrać? Podpowiedzi udzieliła na swoim Instagramie Katarzyna Bosacka, która od lat chętnie doradza, jak dokonywać świadomych wyborów podczas zakupów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kurczak w imbirowej marynacie to moje najnowsze odkrycie. Coś niesamowitego!
Właściwości imbiru
Imbir zyskał popularność na całym świecie dzięki swojemu niepowtarzalnemu smakowi i właściwościom leczniczym. Zawiera szereg cennych składników odżywczych, takich jak witaminy A, C, E, K oraz witaminy z grupy B, a także minerały jak fosfor, potas, wapń i żelazo. Jednym z jego głównych składników aktywnych jest gingerol, który odpowiada za jego pikantny smak i jest znany ze swoich silnych właściwości przeciwzapalnych i przeciwbólowych.
Pomaga na trawienie
Imbir pomaga też łagodzić różnorodne problemy żołądkowe, w tym nudności i zgagę. Poprawia trawienie, co ma wpływ na lepsze samopoczucie po posiłkach. Dodatkowo regularne spożywanie tej przyprawy wspomaga metabolizm. Imbir ma też wpływ na zmniejszenie apetytu, a nawet może ograniczać chęć sięgania po niezdrowe przekąski.
Dwa rodzaje do wyboru
Imbir ma wiele zalet. Tylko który wybrać? W sklepach bez problemu można kupić zarówno ten świeży, jak i suszony. Katarzyna Bosacka przekonuje, że warto mieć w kuchni zarówno jeden, jak i drugi. A to dlatego, że jego rodzaj dobiera się do konkretnej potrawy. Wtedy jego właściwości są też optymalne. Nie bez znaczenia jest także to, że smaki imbiru nieco się różnią.
Potrzebny jest świeży i suszony
Imbir świeży jest idealny do naparów, herbaty zimowej, dań kuchni azjatyckiej i generalnie wszystkich tych, które nie potrzebują długiego przygotowywania. Taki imbir ma znacznie więcej witaminy C i enzymów poprawiających trawienie, podkreśla ekspertka w swoim nagraniu.
A co z suszonym imbirem? Na zasadzie przeciwieństwa, świetnie nadaje się do potraw długo gotowanych. Zupy, w tym oczywiście dyniowa, są tu dobrym przykładem. Katarzyna Bosacka szczyptę imbiru dodaje nawet do rosołu, bo daje mu przyjemnej pikantności. To także idealna przyprawa do curry, sosów, gulaszy. Ekspertka podkreśla, że nie ma w nim wody, a przeciwutleniacze chroniące nas przed chorobami, są bardziej skoncentrowane.
Pod wpisem Katarzyny Bosackiej pojawiło się sporo komentarzy. Odezwało się sporo entuzjastów tej przyprawy. Wielu z nich podkreślało, że stosują ją także do kawy.