PoradyZamiast wyrzucać skórkę od arbuza - ponownie ją wykorzystaj. Mało kto wie, jaka jest przydatna

Zamiast wyrzucać skórkę od arbuza - ponownie ją wykorzystaj. Mało kto wie, jaka jest przydatna

Gorące dni to czas, kiedy chętnie sięgamy po owoce z dużą ilością wody. Takim owocem jest z pewnością arbuz. Jego miąższ najlepiej smakuje jak jest schłodzony. Po zjedzeniu arbuza zazwyczaj jego skórka, zupełnie niepotrzebnie, ląduje w koszu. Jak wykorzystać skórkę od arbuza? To proste!

Zamiast wyrzucać skórkę od arbuza - ponownie ją wykorzystaj. Mało kto wie, jaka jest przydatna
Paulina

28.08.2022 | aktual.: 19.10.2023 13:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skórki z arbuza możemy wykorzystać do kiszenia. Taka niepozorna skórka kryje w sobie bardzo dużo wartości odżywczych. Jak się okazuje nawet 95% wszystkich składników znajdziemy właśnie w tym miejscu. Jeśli praktyka "zero waste" jest Ci bliska i nie wyrzucasz resztek to na pewnie ten sposób Ci się spodoba.

Jak wykorzystać skórkę od arbuza?

Skórka z arbuza - Pyszności; Foto: Canva.com
Skórka z arbuza - Pyszności; Foto: Canva.com

To zadanie nie jest skomplikowane. Jeśli kisiłeś kiedyś ogórki, paprykę, rzodkiewkę, cebulę, czy marchewkę, to na pewno sobie poradzisz bez najmniejszego problemu.

Do ukiszenia jednego słoika potrzebujesz:

         
  • skórki z arbuza
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 łodyga kopru
  • 5 cm korzenia chrzanu
  • 1 łyżka soli
  • zimna woda
  • słoik
Arbuz - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Arbuz - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Sposób przygotowania kiszonego arbuza:

Skórki z arbuza dokładnie umyj. Zdejmij zieloną część skórki  przy pomocy obieraczki czy nożyka. Jeśli ją zostawisz po ukiszeniu, może okazać się bardzo twarda.

Przejdź do wyparzenia słoików. To bardzo ważny element kiszenia. Jeśli pominiesz ten etap, w słoiku mogą się namnożyć bakterie i drobnoustroje chorobotwórcze. Wypatrz naczynie przy pomocy gorącej wody, a następnie dokładnie je osusz za pomocą ręcznika papierowego, lub suchej ścierki.

Tak przygotowane słoiki ustaw na blacie i umieść z nich skórki z arbuza. Dodaj korzeń chrzanu, 3 ząbki czosnku, oraz koper. W naczyniu obok wymieszaj sól razem z zimną wodą. Jedna łyżeczka soli na jeden litr wody. Ta proporcja jest bardzo ważna, żeby twój kiszony arbuz wyszedł. Ważne, by fragmenty skórek nie wystawały ponad powierzchnię wody. Jeśli tak będzie, twój arbuz może spleśnieć. Słoiki zakręć i odstaw w ciepłe miejsce. Im dłużej będziesz je przechowywać, tym skórka będzie bardziej miękka. 

Jeśli jesteś fanem arbuza, zostawiamy przepis na nasze pyszne ciasto: