Banalne śliwki w occie do słoików na zimę. Z pięciu składników uzyskasz cudny efekt
Sezon śliwkowy powoli dobiega końca. To ostatni dobry moment, by przygotować tradycyjne, domowe śliwki w occie. Pomimo tego, że ostatnio straciły na swojej popularności, to warto o nich przypomnieć tu i teraz. Poznajcie najlepszą recepturę na tego typu przetwory.
18.10.2022 10:33
Śliwki w occie - jak smakują i do czego je wykorzystać?
Zazwyczaj z przetworami, które przygotowujemy na bazie octu, jest tak, że albo się je kocha, albo nienawidzi. W przypadku śliwek trzeba podkreślić, że są one tak pyszne, że warto o nich przypomnieć właśnie teraz. Pomimo tego, że samo przygotowanie zajmuje trochę czasu, to idealnie sprawdzą się jako smaczny dodatek do pasztetów, sałatek jarzynowych, wędlin, serów czy pieczeni na zimno.
Jeśli zastanawiacie się nad tym, jak smakują tego typu przetwory, to dobrze wiedzieć, że znajdziemy w nich zarówno miodowy smak, jak i korzenny aromat. Śliwki w occie to przysmak, którego receptura sięga ponad 100 lat. Jest to przepis stary, ale na pewno wyjątkowy. Mają wszelakie zastosowanie - można je też zjeść zupełnie bez niczego. Zalewę zaś możecie wykorzystać do przygotowania sosów.
Ponad stuletnia receptura - jak przygotować takie śliwki?
Na pewno nie należą one do przetworów, które przygotujesz miło, łatwo i przyjemnie. Dobrze będzie wcześniej wydrylować śliwki, by pozbyć się pestek. Co ważne, nasze śliwki muszą być twarde - bez tego nasze przetwory mogą się nie udać. Pomimo dużej ilości pracy, ich smak powinien zachwycić każdego.
Składniki:
- około 5 kg śliwek węgierek (najlepiej, żeby były twarde i niedojrzałe)
- 250 ml octu 10%
- 2,5 kg cukru
- laska cynamonu
- 4 goździki.
Sposób przygotowania:
Aby przygotować śliwki w occie, na pewno będziecie potrzebować czasu. Wszystko należy zrobić dokładnie i zgodnie z przepisem, aby otrzymać smaczne przetwory. Rozpoczynamy od umycia i osuszenia śliwek, które wkładamy do garnka. Do drugiego garnka wlewamy ocet, dolewamy niewielką ilość wody i wsypujemy cukier, cynamon i goździki. Całość gotujemy na niewielkim ogniu, od czasu do czasu mieszając, do momentu aż nasz cukier się rozpuści i syrop się zagotuje. Kolejny krok to zalanie śliwek i odczekanie 12 godzin.
Po tym czasie, należy zlać syrop i ponownie go zagotować. Następnie, znowu zalewamy nim śliwki i znowu odczekujemy 12 godzin. Mówią, że do trzech razy sztuka, więc tę czynność wykonujemy ponownie. Spokojnie, to już na pewno ostatni raz. Po wykonaniu tej czynności, odcedzamy śliwki, gotujemy syrop i wrzucamy do niego nasze śliwki. Wszystko gotujemy przez 5 minut. Słoiki dokładnie wyparzamy i przekładamy do nich nasze śliwki z syropem. Dokładnie zakręcamy i pozostawiamy do ostygnięcia. Następnie, dobrze jest je wynieść do piwnicy lub spiżarni.
Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na domowe drożdżówki ze śliwką i kruszonką: