Kolory gąbek do mycia naczyń to nie przypadek. Całe życie żyliśmy w błędzie
Chociaż mogłoby się wydawać, że są przypadkowe, to kolory gąbek mają swoje znaczenie. Zwróć na nie uwagę podczas mycia naczyń i nie popełniaj więcej błędu.
28.10.2022 12:45
Zmywanie to czynność, której nie da się ominąć w kuchni. Zwykle robimy to automatycznie- namaczamy gąbkę, dajemy porcję płynu i rozpoczynamy zmywanie. Większość z nas nie zwraca uwagi na kolor gąbki. Okazuje się, że jest to błąd, bo każdy z nich ma specjalne zastosowanie.
Jak myć naczynia?
Mogłoby się wydawać, że odpowiedź na to pytanie jest naprawdę prosta. W rzeczywistości zadanie to przerasta naprawdę sporo osób. Przede wszystkim do mycia naczyń należy używać gorącej wody. Nie dodawaj też zbyt dużej ilości płynu do naczyń- producent zazwyczaj radzi maksymalnie kilka kropli. Do zmywania naczyń używaj jednej przegrody w zlewie lub włóż do komory zlewu miskę. Pamiętaj o regularnej wymianie gąbki- jest dużym siedliskiem bakterii.
Kolory gąbek- czy mają znaczenie?
Podstawowym akcesorium do mycia jest oczywiście gąbka. Najczęściej można kupić ją w wielopaku. Gąbki różnią się od siebie kolorami. Mogłoby się wydawać, że ma to walory głównie estetyczne, to istnieje teoria, według której kolor ma znaczenie.
Odcień gąbki wskazuje na rodzaj powierzchni, do której może być ona zastosowana. Dotyczy to gąbek celulozowych, nie tych najtańszych z supermarketu. Do szklanych elementów, jak kieliszki czy szklanki, powinniśmy sięgnąć po gąbkę w kolorze żółtym. Najdelikatniejszą gąbką jest ta w kolorze niebieskim, dzięki czemu świetnie sprawdzi się do czyszczenia delikatnych naczyń, patelni oraz brytfanek. Jej struktura ochroni powierzchnię sprzętów przez zarysowaniami i zniszczeniem.
Do uporczywych zabrudzeń i przypaleń polecana jest gąbka w kolorze zielonym. Może ona rysować powierzchnie, więc nie używaj ich do delikatnych akcesoriów.
Jaka gąbka jest uniwersalna?
Najbardziej uniwersalne są gąbki w kolorze czerwonym lub różowym. Mają "średnią" moc, dzięki czemu możesz użyć ich do mycia większości naczyń. Uważaj jednak przy szkle- może je zarysować.
Przepis na mięso w słoiku znajdziesz na naszym kanale YouTube