Kultowa pasta na kanapki z czasów PRL. Zrobisz ją w mig
01.03.2023 07:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Awanturka to nic innego jak pyszna pasta kanapkowa z wędzonej makreli i twarogu. Była popularna szczególnie w czasach PRL-u. Awanturkę można przygotować na wiele sposobów. Podstawowe składniki to biały ser i ryba. Chociaż na pierwszy rzut oka może to wyglądać na szokujące połączenie, finalnie wychodzi pysznie.
Skąd nazwa? Nie wiadomo. Niektórzy twierdzą, że połączenie dwóch głównych składników może, u bardziej wrażliwych, wywołać małą awanturę żołądkową. Jednak bez obaw: biały ser i ryba na pewno nie będą sprawcami żadnego pokarmowego zamieszania. Oczywiście, o ile będą świeże.
Nie ma jedynej i słusznej receptury. Podstawę stanowi ser (twaróg lub bryndza) i ryby (wędzone lub z puszki, najczęściej używano szprotek lub sardynek w oleju, czasami ryb w pomidorach).
Awanturkę chyba każda pani domu przyprawiała po swojemu. Przepis na tę pastę znalazł się nawet w kultowej kiedyś książce Sabiny Witkowskiej "Nastolatki gotują" i był polecany na prywatki młodzieżowe czy też wspólną naukę. To tylko potwierdza popularność i prostotę awanturki w czasach PRL-u. Była ona serwowana na obozach i koloniach dla dzieci i młodzieży, a jednocześnie nie gardzono nią w przypadku "dorosłych" imprez. Z awanturką pospolite krakersy nabierały szyku i smaku.
Przepis na awanturkę poleca Małgorzata Kijowska, autorka bloga Daylicooking.
Na blogu znajdziecie także świetny przepis na: Zupę szpinakową z mleczkiem kokosowym i sadzonym jajkiem
Awanturka - przepis
Składniki:
- 1 średnia wędzona makrela
- 250 g półtłustego twarogu
- 1 średnia cebula
- mały pęczek zielonej pietruszki
- świeżo mielony pieprz
- szczypta ostrej mielonej papryki
- 1 lekko czubata łyżeczka musztardy Dijon
- 2 łyżki majonezu (opcjonalnie)
- 1 średni ogórek kiszony (opcjonalnie)
Sposób przygotowania:
Awanturka to świetny dodatek do pieczywa. Jak ją zrobić? Makrelę obierz ze skóry i usuń dokładnie wszystkie ości. Mięso przełóż do miski. Twaróg pokrusz i dodaj do makreli. Cebulę obierz i pokrój w drobną kostkę. Kiszonego ogórka również pokrój w kostkę. Natkę pietruszki wypłucz, osusz papierowym ręcznikiem i posiekaj.
Do makreli i twarogu dodaj pokrojonego ogórka, posiekaną cebulkę i natkę pietruszki. Następnie dorzuć majonez, musztardę, pieprz i paprykę. Wszystko razem dokładnie wymieszaj łyżką. Gdyby pasta była zbyt sucha, możesz dodać więcej majonezu.
A co powiesz na zapiekane ćwiartki ziemniaków z mięsem mielonym? Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube: