Łykowata i twarda fasolka szparagowa to przeszłość. Wypróbuj prosty patent
Wakacje, działka, rodzina w komplecie, a w garnku cicho bulgocze gotująca się fasolka szparagowa. Czy może być lepiej? Wydaje się, że ta idealna wizja może być już zepsuta tylko przez jedną sytuację. Jeśli fasolka wyjdzie twarda, łykowata i uporczywa w jedzeniu, cała ta urocza sceneria pęknie niczym bańka mydlana. Co to, to nie! Poznaj prosty sposób na uniknięcie takiego rozczarowania.
04.07.2023 10:00
Lato można kochać za wiele różnych rzeczy, ale to, co my w nim uwielbiamy najbardziej, to ta niesamowita dostępność różnych warzyw i owoców. Czereśnie — kto za nimi nie tęskni, gdy za oknem ziąb i błoto? Młoda kapusta — czyż z nią gołąbki nie smakują najlepiej? I w końcu fasolka szparagowa, czyli jedna z ulubionych przekąsek Polaków. A jednak zdarza się, że to smaczne warzywo nie wychodzi nam dokładnie takie, jak byśmy tego chcieli. Pech? Złośliwość rzeczy martwych? Nazwij to jak chcesz, ale wiedz też, że istnieje prosty sposób na uniknięcie takiej sytuacji.
Fasolka szparagowa w twojej diecie
Doskonały smak i nostalgiczne wspomnienia z dzieciństwa to nie są jedyne aspekty fasolki, które sprawiają, że uwielbiamy to warzywo. Warto również zwrócić uwagę na jej walory zdrowotne. Pod postacią tej przekąski dostarczamy organizmowi całej masy mikro- i makroelementów niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.
Fasolka jest przede wszystkim bogatym źródłem witamin i minerałów. Chociaż króluje w niej witamina A i kwas foliowy, to można tam też odnaleźć witaminy z grupy B, C i K. Obecny w fasolce błonnik może spodobać się osobom przebywającym na diecie, bo przyspiesza pracę jelit, reguluję pracę układu pokarmowego i podtrzymuje uczucie sytości. Trudno też rozstrzygnąć, która fasolka jest zdrowsza, bo zielona ma więcej witamin, a żółta — potasu i fosforu.
Twarda i łykowata fasolka szparagowa
Jeśli zdarzyło ci się kiedyś ugotować cały garnek fasolki tylko po to, by na koniec stwierdzić, że jej jedzenie nie sprawia ci żadnej przyjemności, to prawdopodobnie nie zastosowałeś prostego triku, dzięki któremu warzywo to nie wychodzi twarde i łykowate. Przydaje się on przede wszystkim wtedy, gdy fasolka szparagowa nie jest młoda.
Zanim zaczniesz gotować fasolkę, postępuj w taki sposób. Najpierw przełóż warzywo do miski i zalej je wrzątkiem. Następnie przy pomocy nożyka natnij końcówkę fasolki, ale nie ucinaj jej całkiem. Zamiast tego ostrożnie pociągnij końcówkę w dół. W ten sposób pozbawisz warzywa łyka. Teraz musisz już tylko odkroić końcówki i przejść do etapu gotowania. Uwierz nam — twoja fasolka szparagowa wyjdzie doskonale delikatna!