NewsyNie smaż, ani nie sól kurek. Nawet nie wiesz, ile wtedy tracisz

Nie smaż, ani nie sól kurek. Nawet nie wiesz, ile wtedy tracisz

Dlaczego kurki nie powinny być smażone ani solone? - Pyszności; foto: Canva
Dlaczego kurki nie powinny być smażone ani solone? - Pyszności; foto: Canva
27.06.2023 18:35, aktualizacja: 27.06.2023 19:17

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego pieprzniki jadalne — czyli popularne kurki — nigdy nie są robaczywe? Odpowiedź na to pytanie jest ściśle powiązana z tym, dlaczego tych grzybów nie powinno się solić ani smażyć. Co w takim razie z nimi robić? Jak je przyrządzać? To wyjaśniły Lasy Państwowe, a ich słowa mogą cię mocno zdziwić. 

Kurki to popularne grzyby, obficie porastające zarówno polskie lasy iglaste, jak i liściaste. Pieprzniki jadalne, bo tak brzmi ich encyklopedyczna nazwa, są nad Wisłą wręcz ubóstwiane. Kochają je wszyscy: grzybiarze-amatorzy i grzybiarze-profesjonaliści, starzy i młodzi, a nawet ci, którzy za grzybami bynajmniej nie przepadają. I obawiamy się, że każdemu z nich zdarza się popełnić błąd, polegający na usmażeniu lub posoleniu kurek. 

Kurki mają cudowne właściwości, które bardzo łatwo zaprzepaścić

Kurki i ich niezwykłe właściwości - Pyszności; foto: Canva
Kurki i ich niezwykłe właściwości - Pyszności; foto: Canva

Temat prawidłowego przygotowania kurek poruszyli specjaliści z Lasów Państwowych. Na swoim profilu na Twitterze zadali bardzo proste pytanie: dlaczego kurki nie bywają robaczywe? Nie czekając, aż ich obserwujący zaczną wnikliwie przeczesywać łamy Internetu w poszukiwaniu odpowiedzi, udzielili jej osobiście.

Bo mają działanie przeciwpasożytnicze. Niestety tracą je w temperaturze powyżej 55 st. C i pod wpływem soli.

Ta odpowiedź rzeczywiście wyjaśniła zagadkę braku robactwa w kurkach, ale jednocześnie pozostawiła pewnego rodzaju niedosyt. Skoro pieprzników jadalnych nie można smażyć ani solić, to pojawia się przecież kolejne, oczywiste pytanie: co w takim razie z nimi robić? Jak je przyrządzać? I tu odpowiedź Lasów Państwowych naprawdę cię zdziwi.

Kurki na... surowo

Jak w swoim wpisie na Twitterze wyjaśnili specjaliści z Lasów Państwowych, najlepszych sposobem obróbki kurek jest ususzenie ich, zmielenie i używanie jako przyprawy do kanapek, kasz, sosów i sałatek. Kurki okazują się bowiem jednymi z nielicznych grzybów, które można spożywać na surowo, a dzięki ich ususzeniu będziemy mogli korzystać z posiadanych przez nie nadzwyczajnych cech przez cały rok.

To oczywiście nie oznacza, że usmażenie grzybów z jajecznicą sprawi, że kurki nabiorą jakichś toksycznych właściwości. Trzeba jednak stawić czoła przykrej prawdzie, że po przyrządzeniu ich na ciepło pozostanie po nich jedynie smak. Dalej będą pyszne i aromatyczne, ale z ich unikatowych, przeciwpasożytniczych funkcji już nie skorzystamy. Jak to często bywa w świecie kulinariów: coś za coś!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także