Nigdy nie sadź ich koło ogórków. Jeśli to zrobisz, plon będzie bardzo marny
Uprawa ogórków może przysporzyć trochę kłopotów. Aby uniknąć problemów, zwróć uwagę nie tylko na odpowiednie podlewanie, ale również najbliższe otoczenie.
Ogórki to symbol lata, który wielopłaszczyznowo wykorzystujemy w kuchni. Trafiają do zupy, są bazą mizerii i innych sałatek, a zamknięte w słoiku i ukiszone umilają jesienne i zimowe obiady. Cieszą się dużą popularnością na ogródkach działkowych, ale za sianie warto zabrać się z głową. Nie każde towarzystwo będzie służyło późniejszym zbiorom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kluski ziemniaczane z azjatyckim sosem z pastą gochujang
Jak posadzić ogórki?
Ogórki gruntowe najlepiej sadzić w drugiej połowie maja, po "zimnych ogrodnikach" i "zimnej Zośce", gdy minie ryzyko przymrozków. Sadzonki ogórków wysadza się w rzędach, zachowując odstępy około 15-20 cm między roślinami w rzędzie i 80-120 cm między rzędami. Przed sadzeniem glebę warto wzbogacić kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem, a młode rośliny po posadzeniu obficie podlać. Później można sięgnąć po naturalny nawóz, na przykład z sody lub glukozy.
Uważaj na ziemniaki
Jednym z najmniej lubianych przez ogórki sąsiadów są ziemniaki i pomidory. Ziemniaki są bardzo podatne na zarazę ziemniaczaną. To choroba wywoływana przez grzyby, która może szybko przenieść się na inne rośliny z rodziny psiankowatych, do której należą również pomidory. Ogórki należą oczywiście do rodziny dyniowatych i same w sobie nie są podatne na zarazę ziemniaczaną. Jednak, jeśli zaraza zaatakuje ziemniaki i pomidory rosnące w pobliżu, osłabione pomidory mogą stać się bardziej podatne na inne choroby i szkodniki, które mogą również atakować ogórki.
Z tego samego powodu lepiej unikać również bliskości papryki czy też rzepy. Papryka, podobnie jak pomidor i ziemniak, należy do rodziny psiankowatych i może być podatna na podobne choroby, które w konsekwencji mogą zaszkodzić ogórkom. Rzepa, choć z innej rodziny, może konkurować z ogórkami o składniki odżywcze i wodę, a niektóre źródła podają, że może również wpływać na ich wzrost.
Przeszkadzają korzenie
Ogórki lubią stanowiska żyzne, bogate w składniki odżywcze i wilgotne. Mają też tendencję do płożenia, czyli rozrastania się pędami po ziemi, tworząc długie, wijące się łodygi. Z tego powodu nie najlepszym towarzystwem będą dla nich rośliny, które mają rozłogi. Będą się nawzajem wygłuszać i walczyć o przestrzeń.
Lepiej nie sadzić ogórków również w otoczeniu wysokich gatunków. Zasłonią one słońce i zaburzą cyrkulację powietrza, przez co niskie krzaki ogórków nie będą tak owocowały. Lepiej unikać także sąsiedztwa rzodkiewek. Chociaż mogą odstraszać chrząszcze, pogarszają plony i jakość ogórków.