Wiele osób wciąż popełnia ten błąd. Pod żadnym pozorem nie zawijaj surowego mięsa w folię aluminiową
Folia aluminiowa do piekarnika. Czy można piec w folii aluminiowej? Dlaczego jest szkodliwa? Jak wpływa na zdrowie?
06.05.2022 | aktual.: 09.05.2022 11:48
Chcąc przygotować pyszną, soczystą rybę, wiele osób owija ją w folię aluminiową przed umieszczeniem jej w piekarniku. To samo często tyczy się także przygotowywania surowego mięsa czy też warzyw. Mało kto zastanawia się jednak nad szkodliwością samego aluminium. Aluminium, którego działaniu od lat przyglądają się naukowcy. Ci niestety nie mają dobrych wiadomości dla zwolenników przygotowywanych w ten sposób dań.
Czy można piec w folii aluminiowej?
Wiele osób sięga w swojej kuchni po folię podczas pieczenia. Sprawia, że potrawy pieczone w folii są bardziej aromatyczne i soczyste, przez co po prostu smakują lepiej. Folia zatrzymuje ciepło w potrawach i sprawia, że w mięsie pozostają wszystkie soki.
Smak sprawia, że zwykle nie zastanawiamy się nad tym, jaki wpływ na nasze zdrowie może mieć połączenie wysokiej temperatury, dania i folii aluminiowej. Nie zastanawiamy, choć wiele wskazuje na to, że powinniśmy… Czy można piec w folii aluminiowej? Jak reaguje z jedzeniem?
Folia aluminiowa a zdrowie. Jak reaguje z jedzeniem?
Wpływowi aluminium na organizm człowieka od lat przyglądają się naukowcy. Prof. Ghada Bassoni z egipskiego Uniwersytetu w Ain Shams wraz z grupą badaczy postanowiła zbadać wpływ aluminium na żywność. Wyniki badania zostały opublikowane na portalu IFL Science. O wpływie aluminium na zdrowie opowiadała także prof. Bassoni podczas wystąpienia na konferencji „Next Einstein Forum”. Czy pieczenie w folii aluminiowej jest zdrowe?
Aluminium jest wykorzystywane do wyrobu folii, a powszechnie także do produkcji garnków, patelni czy nawet sztućców. Kiedyś co prawda używano do ich produkcji miedzi, nie mniej jednak aluminium z prostego powodu skutecznie ją wyparło – jest tańsza w produkcji i łatwiejsza do czyszczenia. Czy folia aluminiowa ma wpływ na zdrowie? O ile wykorzystywanie naczyń wykonywanych z aluminium nie ma na nasz organizm wielce negatywnego wpływu i raczej nie, o tyle pieczenie w folii aluminiowej, która zawiera wysokie stężenie tego pierwiastka, już tak.
Jedzenie z folii aluminiowej. Kiedy nie zagraża zdrowiu?
Niewielkie ilości aluminium nie są szkodliwe dla naszego organizmu – ciało ludzkie może je przetworzyć. Zważywszy na fakt, że aluminium jest obecne w takich produktach jak kukurydza, przyprawy, żółty ser, antyperspirant czy nawet herbata, ta norma jest niewątpliwie dobrą informacją. Problem polega na tym, że większość ludzi niemal każdego dnia dostarcza sobie tego pierwiastka zdecydowanie więcej, zwłaszcza kiedy nie wyobrażamy sobie przygotowywania posiłków bez wykorzystania folii aluminiowej. Jaka ilość aluminium w organizmie na dobę jest dopuszczalna? Badania wspomnianej wcześniej prof Bassoni wykazały, że podczas pieczenia w foli do żywności trafia więcej aluminium niż poziom wskazany przez Światową Organizację Zdrowia, zwłaszcza jeśli danie jest płynne, ostre lub kwaśne (kwas najbardziej sprzyja całemu procesowi).
Folia aluminiowa – Można czy nie można?
Jaki wpływ na zdrowie ma jedzenie pieczone w aluminium? Naukowcy, którzy od lata badają wpływ aluminium na człowieka, doszli do wniosku, że wysokie stężenie aluminium w organizmie może sprzyjać zachorowaniu na Alzheimera (wysokie stężenie aluminium zostało wykryte w tkankach nerwowych chorych pacjentów), a także wpłynąć negatywnie na pracę nerek czy spotęgować problemy z układem kostnym. Istnieją także badania, które wykazały, że wysokie stężenie aluminium w organizmie człowieka może rzutować również na komórki w mózgu.
Znacznie rozsądniejszym, a przede wszystkim bezpieczniejszym rozwiązaniem niż korzystanie z folii aluminiowych podczas pieczenia wydaje się być korzystanie ze szklanych lub ceramicznych naczyń żaroodpornych.