UE odrzuciła poprawkę dotyczącą wegańskiej żywności. Uznano, że nazewnictwo nie wprowadza w błąd

Od lat toczy się dyskusja na temat nazewnictwa wegańskich produktów. Pojawia się ich na rynku coraz więcej, więc i szuka się odpowiedniego sposobu, żeby podkreślić ich charakter.


ru.hsu.18

Poprawka została odrzucona

W październiku 2020 zgłoszono poprawkę do rozporządzenia, która dotyczyła terminologii nazywania wegańskich zamienników nabiału. Miała ona wyregulować nazewnictwo, które mogło wprowadzać w błąd. . Zabronione miało być używanie słów takich jak „w stylu”, „alternatywa”, „zamiennik”, „smak” czy „o smaku” wraz z nazwami wyrobów mlecznych.

drink_plants

W głównej mierze dotyczyć to miało roślinnych zamienników, jak np. „mleko” sojowe”, „roślinny zamiennik masła” etc. Miało to ułatwić konsumentom wybór, bo produkty miały nie wprowadzać nas w błąd.

Eksperci jednak odrzucili pomysł poprawki, argumentując to tym, że zmiana ta „jest nieprzyjazna dla klimatu i sektora żywnościowego”.

Napój sojowy może być mlekiem sojowym

W związku z odrzuceniem poprawki napoje roślinne mogą być nazywane mlekami. Podobnie jak „wegańskie sery”. To duży ukłon w stronę osób na diecie roślinnej. Tworzenie takich zamienników ma pomóc przejść na weganizm, bez całkowitej rezygnacji z tego, co lubiło się w diecie tradycyjnej.
Na szczęście, wegańskie zamienniki nikogo nie krzywdzą, chociaż dyskusje na ich temat są często zażarte i pełne niewybrednych komentarzy ze strony osób na klasycznej diecie.

costcomoms.sd

Tak samo, wegańskie zamienniki mięsa mogą być nazywane tak, jak było do tej pory: wegańskie kiełbaski, roślinne mielone, roślinna kaszanka itp.

Nazywanie produktów roślinnych produktami o smaku śmietankowym czy maślanym, nie wprowadza w błąd. A zakaz to cenzura i ograniczenie branży, która jest branżą przyszłości

mówi Sylwia Spurek, eurodeputowana Zielonych

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×