Używamy nagminnie. Nie jesteśmy świadomi, że po podgrzaniu zmienia się w rakotwórczą truciznę
Olej słonecznikowy to jeden z najpopularniejszych olejów w Polsce. Stosowany jest do smażenia, duszenia, a nawet jako dodatek do sałatek. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że po podgrzaniu olej ten może stać się szkodliwy, a nawet rakotwórczy.
30.04.2024 08:26
Olej słonecznikowy, często używany w kuchni, ma swoje tajemnice, których wielu z nas nie zna. Choć jest powszechnie dostępny i stosunkowo tani, jego właściwości po podgrzaniu mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia. Dowiedz się, dlaczego warto ograniczyć jego użycie i jak możesz wykorzystać go w zdrowszy sposób.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Smażenie na oleju słonecznikowym, to bomba z opóźnionym zapłonem
Olej słonecznikowy zawiera dużą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są wrażliwe na działanie wysokich temperatur. Podczas podgrzewania ulegają rozkładowi, tworząc szkodliwe związki, takie jak akroleina i aldehyd akroleinowy. Związki te mają działanie kancerogenne, czyli mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów.
Punkt dymienia oleju słonecznikowego wynosi około 100°C. Oznacza to, że już podczas smażenia w temperaturze 120°C olej ten zaczyna się rozkładać i stawać się niebezpieczny dla zdrowia.
Co zamiast oleju słonecznikowego do smażenia?
Do smażenia w wysokich temperaturach lepiej wybierać oleje o wyższym punkcie dymienia. Należą do nich m.in.:
- olej rzepakowy (punkt dymienia: 240°C),
- olej kokosowy (punkt dymienia: 230°C),
- oliwa z oliwek (punkt dymienia: 190°C),
- smalec (punkt dymienia: 200°C).
Pamiętajmy, że nawet oleje o wysokim punkcie dymienia nie powinny być przegrzewane. Podczas smażenia należy kontrolować temperaturę i unikać przypalania tłuszczu.
Olej słonecznikowy a zdrowie
Chociaż olej słonecznikowy nie nadaje się do smażenia, może być cennym elementem zdrowej diety. Zawiera on witaminę E, która jest silnym antyoksydantem i ma wiele właściwości prozdrowotnych. Olej słonecznikowy jest również bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na układ krążenia i obniżają poziom cholesterolu.
Olej słonecznikowy najlepiej stosować na zimno, np. jako dodatek do sałatek, sosów lub zup. Można go również używać do marynowania mięs i ryb.
Olej słonecznikowy a zdrowie skóry
Olej słonecznikowy może być również stosowany w celach kosmetycznych. Działa jak emolient, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, regeneruje i odmładza skórę. Olej słonecznikowy można kupić w specjalnych buteleczkach z dozownikiem, przeznaczonych do pielęgnacji skóry.