Nie każdy może jeść pomidory. Zauważyłeś objawy? Lepiej nie ryzykuj i omijaj
O tej porze roku pomidory jemy często codziennie. Są idealne do kanapek i sałatek, a także wielu innych dań. To bardzo dobrze, bo to jedne z najzdrowszych warzyw. Jednak przy niektórych dolegliwościach trzeba z nich zrezygnować lub ograniczać. Czasami też lepiej postawić tylko na przetworzone pomidory.
01.05.2024 | aktual.: 01.05.2024 10:52
Wydaje się, że lista zalet pomidorów nie ma końca. Zawierają mnóstwo witamin – C, B, PP, E i K. Są źródłem wapnia, potasu, magnezu i żelaza. Wzmacniają odporność i obniżają ciśnienie krwi. Mają mało kalorii i dużo błonnika. Są też znane z likopenu. To silny przeciwutleniacz, który zapobiega nowotworom oraz chorobom serca. Najwięcej mają go pomidory przetworzone. Jednak nawet tak zdrowe pomidory, nie wszystkim służą.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Długa lista
Pyszne i zdrowe pomidory są całkiem często niewskazane w diecie. Lista dolegliwości, przy których mogą zaszkodzić, jest dość długa. Choć pomidory są niskokaloryczne, a ich indeks glikemiczny jest niewielki, to ich kwaśny odczyn prowadzi do wielu efektów ubocznych. Pomidorów powinny unikać osoby cierpiące na zapalenie żołądka i wrzody. Jest to spowodowane dużą ilością kwasów organicznych, które zawierają te warzywa. Jakie są jeszcze przeciwwskazania?
Nie dla pomidorów
Refluks żołądkowo-przełykowy. Pomidory są kwasowe, co może nasilać objawy refluksu żołądkowo-przełykowego, takie jak zgaga i niestrawność. Jeśli refluks jest łagodny i pojawia się tylko po ciężkich i tłustych posiłkach, jest szansa, że przetworzone pomidory nie będą szkodzić.
Nietolerancję histaminy. To substancja występująca naturalnie w wielu pokarmach. Zawierają ją też pomidory, a najwięcej te przetworzone. Osoby cierpiące na nietolerancję histaminy mogą po ich zjedzeniu mieć problemy ze skórą, cierpieć na bóle głowy, czuć przemęczenie.
Nadwrażliwość pokarmowa. Niektórzy ludzie mogą być nadwrażliwi na pewne składniki zawarte w pomidorach, takie jak solanina, która jest obecna w skórce. Prowadzi to do reakcji alergicznych, takich jak swędzenie, na przykład języka i ust, zaczerwienienie w okolicach ust.
Uchyłki jelita grubego. Pomidory mają drobne pestki, które przy tym schorzeniu mogą prowadzić do stanów zapalnych i zaostrzenia objawów choroby. Dozwolone są tylko przeciery, bez pestek.
Choroby nerek. Pomidory mają mnóstwo potasu, który nie jest wtedy wskazany. Przy takiej diecie trzeba wykluczyć sporo sezonowych warzyw i owoców, także truskawki.
Reumatoidalne zapalenie stawów. Pomidory w diecie mogą nasilać ból, sztywność i obrzęk stawów u rąk i stóp.
Uczulanie na pomidory. Wtedy po ich zjedzeniu mogą pojawić się różne objawy, na przykład rumień na skórze, pokrzywka, świąd, obrzęk w jamie ustnej, a także nudności, bóle brzucha, biegunki, kichanie, katar czy obrzęk krtani.
Dermatoza. To reakcja skórna na sok z pomidorów. Zawiera on kwasy organiczne i może podrażniać skórę, najczęściej na dłoniach lub w okolicach ust.