Wymiatają złogi z jelit jak szczotka. Zjedz na kolację, a rano wstaniesz z płaskim brzuchem
Co zjeść wieczorem, by rano czuć się lekko? Ostatni posiłek w ciągu dnia ma duży wpływ na zdrowie jelit i nasze samopoczucie. Niby wiadomo, że nie powinien być ciężkostrawny, ale co to konkretnie oznacza? Na jakie potrawy postawić? Podpowiadamy.
01.05.2024 12:43
Wieczorne spotkania z przyjaciółmi przy pysznych, ale dość tłustych potrawach, na przykład z grilla... są bardzo przyjemne, ale ranem mogą pojawić się problemy z brzuchem. Uczucie ciężkości, czasami zgaga to nic miłego. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.
Potrzebny blians
Dobrze zbilansowana kolacja powinna być lekkostrawna, a przy tym sycąca. Gdy jesteśmy najedzeni lepiej i szybciej zasypiamy. Jakie składniki zapewnią, że posiłek będzie spełniał takie założenia? Przede wszystkim trzeba postawić na pełnowartościowe białko, węglowodany złożone i niewielką ilość tłuszczu. I do tego kalorii nie powinno być zbyt dużo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To zjedz wieczorem
Zacznijmy od białka. Jego bogatym źródła są twarogi, ryby, mięso, zwłaszcza kurczak i indyk, jajka. Zapewnią one uczucie sytości na długo. Warto dodać do nich produkty bogate w błonnik, który sprzyja perystaltyce jelit i przyspieszają metabolizm. Tu na czele listy są warzywa, ale też suszone śliwki.
Te owoce zawierają sorbitol, który wspomaga trawienie. Kiedy chcesz rozruszać jelita już od rana, do kolacji dołącz nasiona lnu oraz nasiona chia, bo mają dużo rozpuszczalnego błonnika. Dobrze też wprowadzić do diety produkty fermentowane, takie jak jogurt, kefir oraz kiszonki, które wspomagają pracę jelit.
Wieczorem zamiast mocnej kawy czy herbaty lepiej wybrać zioła lub herbatkę ziołową. Wiele z nich nadaje się też do doprawiania sałatek czy warzyw. Na trawienie dobrze wpływa mięta, kminek czy kurkuma. Rozmaryn, majeranek i estragon przeciwdziałają wzdęciom.
Będzie ciężko
Układ trawienny zdecydowanie najwięcej czasu potrzebuje, by poradzić sobie z tłuszczami. Długo zalegające i ciężkostrawne są pokarmy smażone oraz te, o dużej zawartości tłuszczu zwierzęcego, czyli mięsa czy tłusta śmietana, w tym także bita śmietana czy kremy, które często są w deserach. Powodują one, ze rano możemy obudzić ze wzdętym brzuchem i dyskomfortem trawiennym. Trawienie takich potraw może trwać nawet 7-8 godzin. Ciężkostrawne są też rośliny strączkowe, ryby i grzyby, w ich przypadku to trwa 4-5 godzin.
Bez słodkich napojów
Są też produkty, które, ze względu na specyficzny sposób ich przygotowania zalegają w brzuchu bardzo długo. Chodzi tu przede wszystkim o fast foody oraz wysoko przetworzoną żywność, np. gotowe dania instant. Mogą być trawione przez organizm nawet przez całą dobę, dlatego lepiej unikać ich zawsze, a już szczególnie wieczorem.
Czego jeszcze nie poleca się na kolację? Słodkich napojów, ostrych przypraw, mocnej herbaty, kawy, napojów energetycznych, słonych przekąsek i słodyczy. Gdy chcemy zjeść zdrową kolację, wystarczy po prostu wykluczyć potraw kaloryczne, tłuste i bogate w cukry oraz fast foody i żywność wysoko przetworzoną.