NewsyPo roku odwiedziłam budkę z goframi. Gdy zerknęłam na cennik, przetarłam oczy ze zdumienia

Po roku odwiedziłam budkę z goframi. Gdy zerknęłam na cennik, przetarłam oczy ze zdumienia

Ceny gofrów w 2024 - Pyszności
Ceny gofrów w 2024 - Pyszności
Źródło zdjęć: © materiały prywatne

30.04.2024 15:51, aktual.: 01.05.2024 07:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Budki z goframi na stałe wpisały się w krajobraz nadmorskich miejscowości. Zapach słodkiego, pieczonego ciasta kusi plażowiczów w każdym wieku. Niepozorna przekąska kosztuje jednak sporo. Porównałam ceny do tych, jakie widziałam w ubiegłym roku. Można się nieźle zaskoczyć.

Wraz z początkiem maja rusza sezon nad Bałtykiem. To czas, gdy wiele nadmorskich miejscowości odżywa po zimowej stagnacji. Tłumy turystów oznaczają korki dla mieszkańców, ale i spory zysk dla przedsiębiorców. W szczególności odczuwają to hotelarze i pracownicy gastronomii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyjazd nad morze dla wielu osób wiąże się z odhaczeniem dwóch ważnych punktów: ryba i gofry. Pisząc o pierwszym, wiedzieliśmy, że jest drogo. Gofry wydają się być bardziej niepozorne, jednak to właśnie na takich produktach można nieźle się zaskoczyć.

Cena gofrów nad morzem w 2024

W Trójmieście budki z goframi już otworzyły swoje okienka. Przy jednym z popularniejszych zejść działa już mały lokal z goframi i lodami. Byłam w nim rok temu, było całkiem smacznie, więc naturalnie, jak na Polkę nad Bałtykiem przystało, w drodze z plaży wstępuję na gofra. Zerkam na tablicę i coś mi nie gra - nie pamiętam, aby rok temu było tak drogo.

Porównanie cen gofrów w 2023 i 2024
Porównanie cen gofrów w 2023 i 2024© materiały prywatne

Jest drożej i to całkiem znacząco. Rok temu za gofra z frużeliną i bitą śmietaną zapłaciłam 17 zł. Nieco bardziej "bogate" połączenie, czyli świeże owoce, bita śmietana i nutella to 22 zł. Dziś za te same pozycje zapłacić trzeba 20 i 25 zł, po 3 zł więcej. Procentowo to 118 i 113 proc. ceny z poprzedniego roku.

Z jednej strony - nie ma się co dziwić. Inflacja spowodowała, że w górę poszły niemal wszystkie ceny i usługi. Budka z goframi to również biznes sezonowy. Mówiąc wprost - ma zarobić w sezonie tyle, żeby wystarczyło na cały rok. Nie zmienia to jednak faktu, że było drogo i jest jeszcze drożej, podczas gdy sam produkt nie wydaje się być aż tak kosztowany w produkcji.

Smak pozostał bez zmian

Podobnie jak rok temu, obsługa była młoda. Nic w tym dziwnego, bo sezonowa gastronomia studentami stoi. Kolejka nie była duża, ale panował ogólny chaos. W tym chaosie gdzieś zaginął na ladzie mój paragon, kilka osób dostało pomylone zamówienia. Trening czyni mistrza, więc pracownicy przejdą niezły chrzest bojowy w majówkę.

Gofry nad morzem
Gofry nad morzem© Licencjodawca

Po dłuższej chwili dostaję gofry. Rok temu były odgrzewane, dziś pieczone po zamówieniu. Jest całkiem smacznie, chociaż muszę przyznać, że daleko mi do Magdy Gessler gofrownictwa.

Gofry nad morzem
Gofry nad morzem© Licencjodawca

Za gofry dla dwóch osób zapłaciłam 45 zł. Czy to dużo? Wydaje mi się, że tak. Rok temu byłoby to 39 zł. Przy 4-osobowej rodzinie różnica robi się jeszcze większa. Oczywiście zawsze w takich momentach podnosi się głos, że przecież ceny są znane i nikt kupować nie każe. Czasami jednak obserwując ceny, nie sposób sobie trochę nie ponarzekać.

Ewa Malinowska dla Wirtualnej Polski

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także